światłowody

W jaki sposób wykorzystuje się światłowody – zastosowanie światłowodów

Dzięki technologii światłowodowej przekonaliśmy się o tym, że przesyłanie danych może odbywać się bardzo szybko i to bez żadnych zakłóceń. Światłowody wykorzystuje się nie tylko w domach, lecz także w wielu innych dziedzinach. Sprawdźmy, jakie są zastosowania światłowodów. Niektóre z nim mogą naprawdę zaskoczyć.

Wielofunkcyjny światłowód – rewolucja w przesyłaniu danych

Światłowód najbardziej znany jest z wykorzystania w sieci internetowej. Zapewnia niesamowicie szybką transmisję danych. Internet światłowodowy można znaleźć m.in. w ofercie INEA. Dostawca ten proponuje znakomity Internet światłowodowy symetryczny, który gwarantuje taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych bez żadnych zakłóceń.

Co więcej, świetny Internet to niejedyny atut INEAPakiety, które oferuje swoim użytkownikom, są niezwykle rozbudowane i atrakcyjne. Mowa tutaj np. o HIWAY TV, czyli telewizji światłowodowej od INEAPakiety takiej telewizji są coraz popularniejsze ze względu na niesamowitą jakość obrazu i dźwięku bez opóźnień. INEA to również telefonia komórkowa i stacjonarna w atrakcyjnych cenach.

Światłowód w przemyśle – praktyczne i bezpieczne łącze

Światłowody możemy spotkać także w przemyśle, i to w wielu jego gałęziach. Jedną z większych zalet światłowodu jest fakt, że nie przewodzi on impulsu elektrycznego, który nierzadko bywa przyczyną pożarów. Co więcej, brak impulsu elektrycznego to również gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ kable te nie powodują przepięć pomiędzy liniami. Światłowody stosuje się jako łącza transmisyjne w różnych sterowniach, a także w miejscach, w których klasyczne kable stwarzałyby zbyt duże zagrożenie. 

Światłowód w medycynie – czy te kable mogą uratować życie ludziom?

Światłowody służą ludziom w wielu dziedzinach życia, również jeśli chodzi o zdrowie. Kable te wykorzystuje się w endoskopach i laparoskopach. Światłowody umożliwiają wykonywanie niezwykle dokładnej diagnostyki obrazowej. To jednak nie koniec zastosowań światłowodów w medycynie. Używa ich się też w konstrukcji wzierników – fiberoskopów, które cechują się niezwykłą giętkością. Dzięki temu, że ze światłowodów wykonuje się coraz więcej narzędzi medycznych, można uniknąć wykonywania zdjęć rentgenowskich. Rentgen nie tylko daje dość niewyraźne obrazy, lecz także jest niekorzystny dla zdrowia pacjentów.

Gdzie jeszcze stosuje się światłowody?

Światłowody wykorzystywane są w naprawdę wielu dziedzinach. Znaleźć je można np. w lotnictwie czy kopalniach. Tworzy się z nich czujniki bezpieczeństwa. Z kabli światłowodowych wykonuje się również bioczujniki, których zadaniem jest kontrolowanie żywności.

Światłowody znajdziemy w balistyce, gdzie służą do sterowania pociskami. Z takiego okablowania tworzy się sieci komputerowe, korzysta z niego także telewizja. Nagrania „na żywo” zyskują zupełnie nową, lepszą jakość dzięki niezawodności światłowodów. 

Światłowody wykorzystywane są obecnie w bardzo wielu dziedzinach. Co więcej, nowoczesne technologie, które będą się pojawiać w przyszłych lata, na pewno będą oparte o to okablowanie. W końcu zapewnia ono stabilną transmisję danych bez żadnych zakłóceń.

Leave a Comment