Wynajem długoterminowy samochodu dla firm – na czym polega?
Wynajem długoterminowy to nowoczesny sposób finansowania floty samochodowej, z którego korzysta coraz więcej polskich firm. Umożliwia korzystanie z wybranych modeli pojazdów bez ponoszenia m. in. kosztów ubezpieczenia, wymiany opon, przeglądów technicznych, a także napraw. Klient zobowiązany jest jedynie do opłacania miesięcznej kwoty wynajmu, czyli tzw. abonamentu. To świetna opcja zamiast leasingu, a także warta uwagi alternatywa dla zakupu firmowych pojazdów na własność. Sprawdźmy, czym właściwie jest wynajem długoterminowy i co warto o nim wiedzieć!
Czym wynajem długoterminowy różni się od innych rodzajów wynajmu samochodów?
Wynajem długoterminowy jest usługą oferowaną przez wypożyczalnie samochodów. Oprócz niego, firmy te posiadają w swojej ofercie także wynajem krótko- i średnioterminowy. Wynajem krótkoterminowy pozwala na wypożyczenie wybranego pojazdu na czas od 1 dnia do 1 miesiąca. Najczęściej korzystają z niego osoby prywatne, w celu zaspokojenia własnych, codziennych potrzeb.
Wynajem średnioterminowy pozwala korzystać z użyczonego przez wypożyczalnię samochodu w czasie od 1 miesiąca do 1 roku. Z tego rodzaju wynajmu korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które mają potrzebę wypożyczenia pojazdu na okres krótszy niż 12 miesięcy.
Najdłuższym pod względem czasu trwania rodzajem wynajmu samochodów oferowanym przez polskie wypożyczalnie jest natomiast wynajem długoterminowy, nazywany także autem w abonamencie. W jego ramach klienci mogą korzystać z wypożyczonego pojazdu dłużej niż 12 miesięcy – umowy zazwyczaj są zawierane na 24, 36 a nawet 48 miesięcy.
Wynajem długoterminowy dla firm w pigułce. Jakie są jego podstawowe założenia?
Auto w abonamencie to nowoczesna usługa skierowana głównie do przedsiębiorców. Pozwala na zbudowanie firmowej floty samochodowej bez potrzeby zaciągania na ten cel kredytu, brania pojazdów w leasing lub przeznaczania dużych środków finansowych na zakup samochodów na własność.
W ramach tej usługi firma otrzymuje idealnie dopasowane do swoich potrzeb pojazdy, z których może korzystać w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Pojazdy pozostają jednak własnością wypożyczalni, która w związku z tym ponosi większość związanych z ich eksploatacją kosztów. Firma jako użytkownik pojazdów, płaci natomiast stałą miesięczną opłatę.
Ile kosztuje auto w abonamencie? Jakie wydatki ponosi firma, a za co płaci wypożyczalnia?
Wynajem długoterminowy pozwala firmie na użytkowanie samochodu tak, jakby ten stanowił jej własność. W przeciwieństwie do utrzymania własnej floty samochodowej, to jednak nie ona, lecz wypożyczalnia, ponosi większość związanych z jego eksploatacją kosztów. Wypożyczalnia jako właściciel pojazdu, opłaca m. in. ubezpieczenie, okresowe przeglądy techniczne, naprawy, zakup części zamiennych, assistance, a także wymianę opon.
Firma jako użytkownik pojazdu, jest natomiast zobowiązana do opłacania miesięcznego abonamentu. Jego wysokość zależy od modelu oraz parametrów pojazdów i jest ustalana jest na samym początku współpracy. Przedsiębiorstwo wie więc, ile będzie kosztowało je utrzymanie floty samochodowej, co daje mu lepszą kontrolę nad budżetem. Oprócz abonamentu, na firmie spoczywają wyłącznie podstawowe koszty związane z korzystaniem z pojazdów. W jej gestii leży np. zakup paliwa, opłaty związane z parkowaniem i korzystaniem z płatnych dróg lub autostrad, a także utrzymaniem pojazdów w czystości.
Dlaczego wynajem długoterminowy jest opłacalny?
Posiadanie floty samochodowej wiąże się z wysokimi kosztami. Składa się na nie m. in. zakup pojazdów, ich serwisowanie, a także stałe, okresowe opłaty związane z ich utrzymaniem. Co więcej, wielu wydatków nie sposób przewidzieć, co sprawia, że posiadanie floty samochodowej wiąże się także z pewnym ryzykiem.
Takich problemów nie mają natomiast firmy korzystające z auta w abonamencie. To usługa, która nie obniża zdolności kredytowej firmy, nie wymaga nakładów finansowych na start ani nie wymusza na firmie konieczności wykupu pojazdów. Klient otrzymuje za to nowe, w pełni sprawne i atrakcyjne samochody, profesjonalne wsparcie w zakresie zarządzania flotą pojazdów, a także możliwość rozliczenia wynajmu w kosztach.
Wynajem długoterminowy jest przy tym usługą bardzo elastyczną – w jego ramach firma może tymczasowo wynająć dodatkowe pojazdy w okresie wzmożonego zapotrzebowania. Kiedy umowa dobiegnie końca, może natomiast zwrócić auta do wypożyczalni, a w ich miejsce w ramach nowego zobowiązania wypożyczyć nowe, lepiej dopasowane do aktualnych potrzeb pojazdy.
Sprawdź również artykuł: https://latweauto.pl/blog/3-ile-kosztuje-wynajem-dlugoterminowy-samochodu