upload i download

Upload i download – co te pojęcia oznaczają? Czym się różnią?

Czytając o łączu internetowym, często można natknąć się na takie pojęcia jak „download” i „upload”. Co one oznaczają i jakie są pomiędzy nimi różnice? Odpowiedz sobie na te pytania! Dowiedz się także, jakie są optymalne wartości tych parametrów.

Co to jest download?

Zarówno użytkownicy sieci, jak i dostawcy zwykle zwracają większą uwagę właśnie na ten parametr. Download oznacza prędkość pobierania danych. Od wartości downloadu zależy nie tylko to, jak szybko będzie można pobierać różnego rodzaju pliki, lecz także to, jak szybko będą ładować się poszczególne strony. Można więc powiedzieć, że download ma ogromny wpływ na jakość i komfort przeglądania sieci i korzystania z Internetu. Chcesz oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, a może zagrać w wymagającą grę? Jeśli tak, musisz zadbać o jak najlepszy download.

Co to jest upload?

Najprościej mówiąc, upload jest przeciwieństwem downloadu. Co to oznacza? Otóż jest to prędkość wysyłania danych. Choć wielu użytkowników pomija ten parametr, ma on ogromne znaczenie przy zdalnej pracy czy nauce. Wysoki upload pozwala na szybkie przesyłanie plików, a także przekazywanie obrazu i dźwięku swojemu rozmówcy podczas konwersacji za pomocą internetowych komunikatorów. Co więcej, upload jest kluczowy dla twórców internetowych – streamerów, youtuberów czy po prostu influencerów, którzy każdego dnia przesyłają do sieci gigabajty materiałów.

Internet światłowodowy – jaki upload i download jest optymalny?

Nie można jednoznacznie wskazać, jakie wartości uploadu i downloadu są optymalne. Wszystko zależy od tego, jakie działania w sieci wykonuje dany użytkownik. Jeśli chodzi o standardowe czynności, dobrym rozwiązaniem będzie upload na poziomie 50 Mb/s oraz download wynoszący 300 Mb/s. Oczywiście, im większe masz wymagania oraz bardziej skomplikowane działania wykonujesz w Internecie, tym lepszą opcją będą wyższe wartości. Na przykład osoby, które często prowadzą rozmowy wideo w jakości 4K, powinny zdecydować się na łącze 600 Mb/s (download) i 200 Mb/s (upload).

Upload wyższy od downloadu – czy to normalne?

Zwykle download ma wyższą wartość od uploadu. Jeśli występuje sytuacja odwrotna, wówczas mogą pojawić się pewne niedogodności w korzystaniu z Internetu. Przyczyną takiej dysproporcji może być niepoprawne ustawienie routera czy zbyt duża liczba użytkowników (przeciążone łącze). Właśnie dlatego zdecyduj się na łącze światłowodowe symetryczne, które zapewnia taki sam upload i download.

INEA – światłowód skrojony na potrzeby użytkowników

INEA światłowód to oferta dopasowana do różnych użytkowników, zarówno tych standardowych, jak i bardzo wymagających, jak np. streamerów czy gamerów. Jeśli zdecydujesz się na propozycje od INEAświatłowód możesz zamówić o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s. Internet światłowodowy od tego dostawcy charakteryzuje się taką samą prędkością wysyłania i pobierania danych. To łącze symetryczne dedykowane dla osób, które chcą korzystać z niezawodnego połączenia gwarantującego brak zakłóceń czy przerw w dostawie Internetu.

materiał zewnętrzny

Leave a Comment