telefony 5G

Telefony 5G – czym różnią się od poprzednich wersji?

Obecnie dochodzi do ważnej zmiany technologicznej smartfonów. Rozpowszechniana w Polsce sieć 5G wymaga urządzeń dostosowanych do korzystania z internetu mobilnego piątej generacji. Przekonaj się, czym telefony 5G różnią się od poprzednich wersji.

Co prawda zasięg sieci 5G nadal nie obejmuje kraju w takim stopniu jak chociażby LTE, niemniej nowych odbiorników przybywa, a co za tym idzie z 5G może korzystać coraz więcej osób, nie tylko w dużych miastach. Żeby jednak przekonać się o możliwościach szybkiego internetu, potrzebny jest odpowiedni smartfon.

Dlaczego warto mieć smartfon 5G?

Zasięg sieci 5G regularnie się powiększa, zatem użytkownicy, którzy posiadają telefony z modułem 5G, mogą coraz częściej korzystać z możliwości internetu mobilnego piątej generacji. Podstawową różnicą, jaką mogą odczuć, jest prędkość łącza. Sporo zależy od jakości sygnału, niemniej w optymalnych warunkach internet 5G może być nawet dziesięciokrotnie szybszy niż LTE. Dużo mniejsze jest również opóźnienie w przesyle danych, czyli popularny ping. W przypadku 4G wynosi on średnio 20-30 ms, natomiast sieć 5G to maksymalnie 4 ms opóźnienia. Taką różnicę z pewnością docenią miłośnicy grania online na telefonach oraz kibice sportowi, którzy oglądają transmisje na żywo na smartfonie. Dzięki 5G obraz dociera niemal równie szybko co w przypadku telewizji satelitarnej. Sieć 5G korzysta z innych pasm niż pozostałe generacje internetu mobilnego, dlatego problemy z zatłoczoną siecią i wolniejszym łączem dzięki nowej technologii odejdą w zapomnienie.

Jak widać korzyści za możliwościami internetu 5G nie brakuje. Żeby jednak cieszyć się niesłychanie szybkim łączem, trzeba spełniać kilka warunków:

  • trzeba być w zasięgu sieci 5G,
  • niezbędny jest smartfon obsługujący 5G,
  • należy posiadać kartę SIM u operatora, który zapewnia korzystanie z 5G.

Telefon 4G i 5G – czym się różnią?

W teorii nie potrzeba wiele, żeby smartfon mógł łączyć się z siecią 5G. Nie jest to możliwość zarezerwowana wyłącznie dla flagowych modeli, o czym najlepiej świadczy chociażby Samsung Galaxy A22 5G. Jest to urządzenie z co najwyżej średniej półki cenowej, niemniej pozwala na łączność z internetem mobilnym piątej generacji. Co więcej, starając się zoptymalizować wydatki, można skorzystać z promocji w Play, w ramach której jednorazowa opłata za wybrany smartfon wynosi zaledwie złotówkę.

Porównując poszczególne parametry takich modeli, jak np. Realme GT 2 Pro 5G czy Vivo V21 5G, trudno dostrzec różnice w jakości aparatu czy pojemności baterii. Najważniejsza zmiana zachodzi na poziomie procesora, który jest dostosowany do korzystania z sieci 5G. Dla przykładu w Samsungu A22 5G jest to sprawdzony MediaTek, ale w tym modelu jest to inny typ, czyli MT6833V(5G-C). Warto również zauważyć, że procesory zaprojektowane z myślą o 5G wyróżniają się również nieco lepszym taktowaniem. W przypadku wspomnianego Samsunga parametry te plasują się na poziomie 2×2.2 GHz + 6×2.0 GHz. Jak na smartfon kosztujący około 1000 zł jest to bardzo dobry wynik.

Obecność podrasowanych procesorów wynika z większych wymagań, jakie stawia przed urządzeniami sieć 5G. Żeby w pełni cieszyć się z możliwości internetu mobilnego piątej generacji, warto zadbać o to, żeby smartfon miał też odpowiednio dużo pamięci RAM oraz pamięci samego urządzenia. Problemów z wydajnością nie mają z pewnością najnowsze flagowe modele, jak chociażby iPhone 13 Pro w wariancie 256 GB pamięci wewnętrznej. Smartfon od Apple wyróżnia się jednym z najlepszych wyników wydajności w benchmarkach. Warto również dodać, że najnowsza generacja iPhone’ów została zaprojektowana z myślą o możliwościach sieci 5G, dlatego wszystkie podzespoły zostały skrupulatnie dostosowane do modułu 5G, aby pozwolić użytkownikowi odczuć pełny potencjał szybkiego internetu.

Czy warto kupić smartfon 5G już dziś?

Część osób, które szukają akurat nowego smartfona, nie uznaje obsługi sieci 5G za kluczowe kryterium wyboru. Czy taka postawa jest słuszna? Przede wszystkim już teraz z możliwości internetu mobilnego piątej generacji może skorzystać ponad 5 milionów użytkowników. A liczba ta będzie bardzo szybko rosła, wraz z unowocześniającą się infrastrukturą. Według zeszłorocznego raportu „Analysis of the costs and benefits of 5G geographical roll-out in Europe” opracowanego przez Analysys Mason, już pod koniec 2023 roku dostęp do 5G będzie miało 90% osób, a sieć obejmie zasięgiem 58% powierzchni Polski. Z kolei całkowite pokrycie terytorium kraju zasięgiem 5G ma nastąpić do 2025 roku.

Jak widać nie ma na co czekać i już dziś warto wymienić swój stary smartfon na model obsługujący 5G. Wiosenne promocje sprzyjają zakupom w okazyjnej cenie, dlatego warto sprawdzić, czy nie czas na dołączenie do najnowocześniejszej technologii.

Leave a Comment