e-mail marketing

Praktyczne porady dotyczące email marketingu

Prowadzenie mailowej kampanii reklamowej nie musi być skazane na sukces. Wręcz przeciwnie – samo narzędzie, choć funkcjonalne, nie jest samo w sobie gwarantem sukcesu. Dlatego przed rozpoczęciem poważnej kampanii marketingowej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które być może zdecydują o jej powodzeniu.

Po pierwsze – treść wiadomości musi być personalizowana

Naturalnie nie chodzi w tym wszystkim o to, by każdy email zaczynać od imienia klienta. Dziś, w dobie wszechobecnego dbania o prywatność w sieci, takie zachowanie mogłoby budzić u klienta pewne wątpliwości. Mówiąc o personalizacji, warto uwzględnić przede wszystkim to, jak klient reaguje na określoną treść. Jeśli np. nie czyta naszych wiadomości, można do niego (i do innych, podobnych odbiorców) skierować emaila ze specjalną ofertą i specjalnym rabatem. Dzięki temu istnieje szansa, że na pozór stracony klient, ponownie skorzysta z naszych usług.

Po drugie – maile to nie tylko treść

Tworząc spersonalizowane treści do konkretnych odbiorców, wielu sprzedawców popełnia wciąż ten sam błąd. Mowa tu rzecz jasna o ciągłym skupianiu się na treści, która – choć ważna – jest z perspektywy dzisiejszego odbiorcy dość szara i nieciekawa. Dlatego warto wzbogacić ją ciekawymi treściami multimedialnymi. Okienko z filmem na YouTube w połączeniu z dobrze dobraną fotografią produktową, naprawdę potrafią zdziałać cuda. Można też postarać się o bardziej niestandardowe treści, ale już tylko w odniesieniu do stałych, sprawdzonych klientów.

Po trzecie – responsywność treści

Mało kto dostrzega, że dziś większość osób kupuje i sprzedaje z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Chcąc skorzystać z laptopa lub komputera stacjonarnego, trzeba go najpierw otworzyć, włączyć, a następnie wejść w przeglądarkę, wpisać adres itd… Osoby posiadające smartfony wiedzą, że w przypadku urządzeń mobilnych jest zupełnie inaczej. Czasem wystarczą tylko dwa, trzy kliknięcia, by znaleźć się na stronie swojego ulubionego, internetowego sprzedawcy. Dlatego email marketing łatwiej dotrze do aktualnych i potencjalnych klientów, jeśli jest dostępny w formacie przyjaznym dla urządzeń mobilnych.

Po czwarte – rzetelna, przydatna treść

Na koniec jeszcze jedno… Email marketing to proces, który wymaga profesjonalizacji treści, warto zainwestować w email server taki jak https://emaillabs.io/ . Czasem lepiej postawić na jedną, zbiorczą wiadomość o konkretnych walorach merytorycznych, niż na kilka prostych, mało wciągających wiadomości email. Ważne, aby treść emaila była dla potencjalnego klienta w miarę przydatna. Dzięki temu można mieć pewność, że nie trafi ona – jak wiele innych, niepotrzebnych wiadomości – do folderu o wdzięcznej nazwie SPAM. Bo to – z punktu widzenia internetowego sprzedawcy – jest najgorszą rzeczą, jaka może mu się przydarzyć.

Podsumowując, email marketing to złożony proces, który sam nie gwarantuje sukcesu. Jest to jedynie techniczne narzędzie, którego sposób użycia zależy od jego użytkownika. Dlatego prowadząc taką działalność, warto uwzględniać zmiany, jakie mają miejsce w dzisiejszym świecie marketingu.

Leave a Comment