Praca zdalna czy hybrydowa – jaki model pracy jest lepszy?
W dobie postępującej digitalizacji, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie pracy zdalnej lub hybrydowej. Wdrożenia takiego typu pracy często jest odbierane bardzo pozytywnie przez pracowników. Oba modele pracy mają swoje zalety i wady. W tym artykule porównamy oba modele i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest lepszy.
Praca zdalna – czym jest?
Praca zdalna to model pracy wykonywanej poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca pracy. Zaletą pracy zdalnej jest większa elastyczność i swoboda w organizacji własnego czasu pracy. Osoba pracująca zdalnie może pracować w dogodnym dla siebie czasie, nie musi przemieszczać się do pracy i może skoncentrować się na wykonywaniu swoich zadań bez zakłóceń. Chyba, że zostało to ustalone z pracodawcą.
Jednak praca zdalna może mieć też swoje wady. Osoba pracująca zdalnie może mieć trudności z utrzymaniem równowagi między życiem prywatnym a pracą, a także z utrzymaniem motywacji i skupienia na zadaniach. Może również odczuwać brak kontaktu z innymi pracownikami i izolację. Nie każdy pracownik potrafi odnaleźć się w trybie pracy, który ogranicza kontakt z współpracownikami do aplikacji Slack lub Skype.
Praca zdalna – mniejsze koszty
Jedną z głównych zalet pracy zdalnej jest niższy koszt dla pracownika i pracodawcy. Pracownik nie musi ponosić kosztów dojazdu do pracy, ani wydatków związanych z codziennym funkcjonowaniem w biurze, takich jak np. koszt posiłków. Pracodawca natomiast może oszczędzić na kosztach wynajmu biura oraz wyposażenia, co w dłuższej perspektywie może przynieść znaczne oszczędności finansowe. Warto tu również wspomnieć o zaoszczędzonym czasie. Podobno czas to pieniądz, więc więcej czasu wolnego to również oszczędność. Można go spędzić z rodziną lub na rozwoju osobistym.
Czym jest praca hybrydowa?
Praca hybrydowa jest połączeniem pracy zdalnej i pracy stacjonarnej w biurze firmowym. Pracownik ma możliwość wykonywania swoich zadań zarówno w biurze, jak i z domu lub innego miejsca pracy zdalnej. Czasami proporcje dni pracy w biurze i z domu są dowolne – najczęściej ilość dnia pracy zdalnej ustalone są odgórnie z pracodawcą. Zaletą pracy hybrydowej jest większa elastyczność i swoboda w organizacji czasu pracy, a także możliwość wyboru miejsca pracy zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Właśnie dlatego ten model pracy stał się jednym z najbardziej popularnych – szczególnie w branży IT.

Jednak praca hybrydowa może być trudna do zorganizowania, zwłaszcza w większych organizacjach, gdzie wymaga koordynacji i zapewnienia odpowiedniego sprzętu i infrastruktury do pracy zdalnej. W wielu przedsiębiorstwach wypracowano bardzo skrupulatne przepisy bezpieczeństwa danych – dostęp do danych firmowych poza jej siedzibą może być utrudniony. W takim przypadku może to prowadzić do trudności w komunikacji między pracownikami i utrudniać realizację projektów.
Praca w biurze – zalety i wady
Praca stacjonarna w siedzibie firmy jest tradycyjnym modelem pracy, który – jak każdy 🙂 – ma swoje zalety i wady. Pracownik pracujący z biura ma stały kontakt ze współpracownikami i łatwiej może nawiązywać relacje. Ułatwia to znacznie integrację z zespołem. Ponadto, w biurze zazwyczaj są dostępne specjalistyczne narzędzia i infrastruktura, co w wielu branżach znacznie ułatwia pracę i zapewnia lepszą jakość wykonywanych zadań.
Jednak praca w biurze to:
- dłuższy czasem dojazdu,
- koszty związane z codziennym dojazdem do pracy,
- utrudnieniami w organizacji czasu pracy (nie każdy potrafi się skupić w gwarnym otoczeniu).
Ponadto, praca w biurze może prowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia się chorobami, co może wpłynąć na zdrowie pracowników i prowadzić do konieczności wprowadzenia restrykcyjnych zasad sanitarnych.
Podsumowanie
Podsumowując, oba modele pracy – zdalna i hybrydowa – mają swoje zalety i wady. Praca zdalna daje większą elastyczność i swobodę w organizacji czasu pracy, a także mniejsze koszty zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Praca hybrydowa natomiast pozwala na elastyczność w doborze miejsca pracy, a także na korzystanie z zalet zarówno pracy zdalnej, jak i pracy stacjonarnej w biurze. Ostatecznie, wybór modelu pracy zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb pracownika oraz od specyfiki danej firmy i projektów, które realizuje.