Praca DEV w pandemii

Praca developerów i programistów w pandemii – co się zmieniło?

Pandemia wywarła ogromny wpływ niemal na wszystkie dziedziny gospodarki. Jej siły rażenia nie uniknęła także branża IT, a konkretnie praca deweloperów i programistów. Są oni jednak w o tyle dobrej sytuacji, że swoje obowiązki zawodowe z powodzeniem mogą wykonywać nie tylko z biura, ale także z domu. Coraz więcej tych specjalistów albo zdecydowała się na pracę zdalną, albo zostało do niej oddelegowana przez pracodawców.

Koronawirus a codzienna praca w branży IT

Pandemia, która w bardzo negatywny sposób wpłynęła na wiele dziedzin gospodarki, w stosunkowo niewielkim stopniu dotknęła branżę IT. Wynika to wprost ze specyfiki branży informatycznej, która jest jedną z tych najlepiej przystosowanych do wykonywania pracy zdalnej. Dla specjalistów wordpress developer praca zdalna jest wręcz stworzona, gdyż do budowania stron www potrzebny jest im jedynie komputer oraz dostęp do internetu, który mają zapewniony zarówno w biurze, jak i w domu. Kontakt z innymi pracownikami może być natomiast realizowany kanałami informatycznymi, a gotowe projekty oddawane bez bezpośredniego kontaktu z klientem.

Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość firm zatrudniających w swoich szeregach deweloperów zdecydowała się na ich oddelegowanie do pracy zdalnej. Przejście na pracę zdalną pozwoliło więc sprostać nowym obostrzeniom oraz zapewnić pracownikom lepszą ochronę zdrowia. Zachowanie wysokiej jakości usług oraz terminowej realizacji projektów było natomiast możliwe dzięki powszechnemu dostępowi do nowoczesnych technologii oraz oferowanym przez nie funkcjonalnościom pozwalającym na pracę zdalną. Sytuacja w żaden sposób nie zmieniła się natomiast dla deweloperów-freelancerów, którzy i tak zdecydowaną większość swoich usług świadczyli z domu.

Coraz większe zapotrzebowanie na deweloperów w dobie pandemii

Pandemia pokazała środowisku biznesowemu, jak istotne jest posiadanie sprawnie działających oraz dobrze dostosowanych do specyfiki ich działalności rozwiązań informatycznych. Przedsiębiorstwa, które zadbały o wcześniejsze wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, automatyzację i optymalizację procesów oraz posiadanie rozwiązań chmurowych, mogły bez większych problemów oddelegować część swoich pracowników do pracy zdalnej. Te, które takich rozwiązań natomiast nie posiadały, musiały liczyć się ze stratami, koniecznością zamknięcia działalności na czas lockdownu lub jej znacznego ograniczenia. Obronną ręką z pandemii wyszły także przedsiębiorstwa, które to tej pory łączyły sprzedaż stacjonarną z internetową – pomimo zamknięcia sklepów, handel mógł odbywać się online.

Dziś, większość przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z istotnej roli nowoczesnych technologii w prowadzeniu biznesu. Z tego wynika coraz większe zapotrzebowanie na deweloperów i programistów, których wsparcie jest wręcz nieocenione w tworzeniu stron firmowych, sklepów internetowych, aplikacji biznesowych oraz wszelkich innych działaniach związanych z funkcjonowaniem firmowego oprogramowania. Co także bardzo istotne, dla specjalisty pracującego w zawodzie wordpress developer praca zdalna nie jest problemem, co pozwala mu oferować stałe wsparcie dla klientów w realizacji ich projektów bez względu na sytuację epidemiczną.

Leave a Comment