Oferta kredytowa

Pożyczka z oprocentowaniem zmiennym czy stałym? Przewodnik po pożyczkach gotówkowych

Pożyczki gotówkowe cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Pozyskane dzięki nim dodatkowe środki można przeznaczyć na dowolny cel, często ratując w ten sposób domowy budżet. W ofercie zarówno banków, jak i instytucji pozabankowych można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju pożyczek, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Jednak nieco bardziej wnikliwa analiza pozwala w krótkim czasie dostrzec różnice, chociażby w rodzaju oprocentowania stałym lub zmiennym każdej z nich. Co to oznacza? Który wariant pożyczki jest bardziej opłacalny? Przekonajmy się.

Oprocentowanie pożyczki – stałe kontra zmienne

Zarówno pożyczki pozabankowe, jak i te oferowane przez banki mogą mieć zróżnicowane oprocentowanie. I nie chodzi tylko o jego wysokość, ale też charakter. Pożyczka może mieć bowiem oprocentowanie stałe lub zmienne. Przed podpisaniem umowy pożyczki warto zastanowić się, który wariant okaże się bardziej korzystny.

W przypadku pożyczki ze stałym oprocentowaniem klient przez cały okres trwania jej umowy, bez względu na sytuację na rynku finansowym, jest obciążony jedną stałą stopą oprocentowania od udzielonej sumy. Wysokość każdej raty jest taka sama, aż do końca trwania umowy pożyczki.

Decydując się na pożyczkę o zmiennym oprocentowaniu, jego wysokość przez cały okres  obowiązywania umowy może rosnąć lub maleć w zależności od sytuacji gospodarczej kraju oraz decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która ma wpływ na maksymalną wysokość stóp procentowych danej instytucji finansowej w kraju. Jeśli te wzrastają, często rosną też koszty pożyczek. Jeżeli zaś maleją, koszty ponoszone przez klienta zostają obniżone. W praktyce oznacza to, że klient może w ostatecznym rozrachunku liczyć na mniejsze raty niż wskazywano w pierwotnej symulacji. Wybierając wariant pożyczki ze zmiennym oprocentowaniem, trzeba liczyć się z tym, że niekiedy można nieco stracić, ale można też sporo zyskać. Pożyczki ze zmiennym oprocentowaniem są oferowane przez wiele instytucji finansowych, również przez Kasę Stefczyka. W zależności od własnych potrzeb można spośród nich wybrać tę, która cechuje się najbardziej korzystnymi warunkami.

Zmienne oprocentowanie jest szczególnie korzystne w przypadku pożyczek krótkoterminowych, gdyż szanse na gwałtowne załamania na rynku gospodarczym w okresie trwania ich umowy są zdecydowanie mniejsze niż wtedy, kiedy umowa pożyczki zostaje zawarta na dłuższy czas.

Pożyczki gotówkowe dobre dla każdego

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, poza wyborem rodzaju jej oprocentowania, trzeba dokonać jeszcze kilku równie istotnych decyzji. Dotyczą one wysokości jej rat, które bezpośrednio łączą się z terminem spłaty zadłużenia. To niezwykle ważny aspekt, od którego wiele zależy. Niedopasowanie wysokości kolejnych rat do własnych możliwości może skutkować trudnościami ze spłatą zobowiązania i pogorszeniem sytuacji finansowej – kiedy rata jest zbyt wysoka lub niepotrzebnym wydłużeniem czasu spłaty pożyczki – jeśli rata pożyczki jest za niska.

Aby uniknąć ryzyka związanego z mylną oceną własnych możliwości finansowych, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji co do warunków pożyczki, wykonać prostą symulację spłaty pożyczanej kwoty wraz ze wszystkimi kosztami. Niezwykle pomocny w tym względzie okazuje się kalkulator pożyczki. To funkcjonalne rozwiązanie pozwala szybko i łatwo porównać ze sobą różne opcje spłaty zobowiązania i wybrać tę, która będzie najbardziej korzystna. Skorzystanie z niego jest sprawdzonym sposobem na uniknięcie trudności ze spłatą zadłużenia. Kalkulator pożyczki jest dostępny na większości stron internetowych instytucji finansowych zarówno bankowych, jak i pozabankowych, udzielających pożyczek.

Leave a Comment