Pożyczka bez BIK – co to jest?
Pożyczka bez BIK kojarzy się z łatwym i szybkim wnioskowaniem. I dobrze, bo do jej otrzymania trzeba dopełnić jedynie kilku formalności. Wyjaśniamy, czym są pożyczki bez BIK, kiedy się przydają, o czym warto pamiętać, wnioskując o taki produkt i kto może go otrzymać.
Czym jest pożyczka bez BIK?
Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, oferowany przez firmy z sektora pozabankowego. Warto jednak wspomnieć, że sama nazwa jest nieco myląca. Podmioty, które działają zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania, weryfikują swoich klientów w bazach dłużników.
Pożyczki bez BIK są udzielane w oparciu o ocenę zdolności do ich spłaty, a za pożyczenie środków trzeba zapłacić odsetki i prowizję. Wszystkie warunki pożyczki są spisane w umowie, którą przez internet podpisujesz Ty i firma pożyczkowa. Tym samym, pożyczki bez BIK spotykane są coraz rzadziej. Jeśli wnioskujesz o pożyczkę, to musisz liczyć się z tym, że zostaniesz sprawdzony w bazach dłużników.
Zalety pożyczki bez BIK
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, główną zaletą pożyczki bez BIK jest minimum formalności. Zazwyczaj nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń czy potwierdzeń. Wystarczy tylko posiadać najprostszy dokument, który duża większość z nas ma w portfelu. Oczywiście trzeba pamiętać, że dowód musi być ważny i należeć do Ciebie. Poza dowodem osobistym potrzebujesz jeszcze dostępu do internetu.
Dzięki ograniczeniu formalności pożyczki bez BIK są udzielane naprawdę szybko. Cały proces trwa krócej niż w banku, więc jeśli zależy Ci na otrzymaniu pieniędzy jak najszybciej, to warto wybrać ten produkt.
Wnioskowanie o pożyczkę bez BIK jest naprawdę wygodne, a swoją aplikację można złożyć w każdym miejscu i czasie. Odbywa się to przez internet, nie jest konieczna wizyta w żadnej placówce, więc wniosek możesz wysłać nawet późnym wieczorem czy w weekend.
Ze względu na to, że o pożyczkę bez BIK można ubiegać się w zaciszu własnego domu i nie trzeba dostarczać np. zaświadczenia o dochodach, to procedura jest niezwykle dyskretna. Jeżeli chcesz, możesz swoje pożyczkowe plany zachować w tajemnicy przed rodziną, znajomymi czy pracodawcą.
Ważne jest również to, że w odróżnieniu od kredytu celowego, pożyczkę możesz wydać, na co chcesz. Nie musisz tłumaczyć się z wydanych środków, więc możesz zarówno przeznaczyć je na cele niecierpiące zwłoki (np. na naprawdę wadliwego sprzętu AGD), ale też po prostu na swoje przyjemności (np. wypad do SPA).
Czy pożyczka bez BIK jest bezpieczna?
Kwestie pożyczek, podobnie jak kredytów, są uregulowane prawnie. Ustawa o kredycie konsumenckim zapewnia Ci ochronę interesów jako pożyczkobiorcy, pakiet ustaw antylichwiarskich to, aby zadłużenie nie było zbyt drogie, a Prawo cywilne reguluje stosunki pomiędzy Tobą a firmą pożyczkową. W razie jakichkolwiek problemów zawsze możesz udać się do pomoc do prawnika czy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Pamiętaj również, że zanim weźmiesz pożyczkę bez BIK, musisz podpisać umowę. Musi być ona zgodna z prawem, ale masz możliwość skonsultowania jej z niezależnym prawnikiem, jeśli potrzebujesz, natomiast wszystkie Twoje wątpliwości co do konkretnych zapisów muszą być wyjaśnione przez pożyczkodawcę. Dlatego aby zwiększyć bezpieczeństwo, czytaj dokładnie wszystkie dokumenty, konsultuj z inną osobą i od razu wyjaśniaj to, czego nie rozumiesz. Gdyby jednak coś Ci umknęło, to pamiętaj, że masz 14 dni na odstąpienie od umowy bez konieczności podawania przyczyny.
Warto także zadbać o odpowiednią weryfikację firmy pożyczkowej. Jak w każdej branży, można trafić na oszustów. Dlatego wcześniej sprawdź, czy dany podmiot widnieje w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, kto odbiera telefon, gdy zadzwonisz na numer infolinii podany na stronie oraz jakie są opinie klientów. Bezpieczeństwo pożyczania podniesie również przynależność firmy do Związku Przedsiębiorstw Finansowych, który dba o to, aby jej członkowie stosowali przejrzyste zasady pożyczania i wysokie standardy etycznej obsługi klienta.
Kto nie dostanie pożyczki bez BIK?
Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, zanim zawnioskuje się o pożyczkę. Niestety niedopełnienie choć jednego z nich wyklucza potencjalnego klienta z możliwości otrzymania pieniędzy. Najczęstsze powody odrzucenia wniosku to:
- bycie obcokrajowcem – aby uzyskać pożyczkę trzeba mieć polskie obywatelstwo,
- stałe zamieszkanie za granicą – do otrzymania środków trzeba na stałe mieszkać w Polsce,
- wiek poniżej 18 lat albo powyżej ustalonej przez pożyczkodawcę maksymalnej granicy wieku – osoby niepełnoletnie nie mogą zawrzeć umowy,
- bycie bezrobotnym – aby otrzymać pożyczkę, trzeba mieć dochody, aby ją terminowo spłacać,
- bycie zadłużonym – negatywna historia kredytowa albo wpis do rejestru dłużników uniemożliwia zaciągnięcie zobowiązania.
Jak zwiększyć swoje szanse na dostanie pożyczki?
Aby otrzymać pożyczkę trzeba (w ocenie firmy pozabankowej) posiadać zdolność do jej spłaty. Pożyczkodawca ocenia to na podstawie Twoich dochodów i zobowiązań. Istnieje jednak kilka sposobów na to, które pozwolą Ci zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania:
- spłacenie drobnych zobowiązań – im mniej kredytów i pożyczek na koncie, tym większa szansa na otrzymanie kolejnego zastrzyku gotówki,
- rezygnacja z karty kredytowej – nawet jeśli nie korzystasz z tego produktu, to pamiętaj, że on cały czas obciąża Twoją zdolność kredytową,
- znalezienie dodatkowej pracy, która pozwoli podnieść dochody,
- brak zmiany pracy bezpośrednio przed złożeniem wniosku – dłuższy staż w obecnym miejscu zatrudnienia zwiększy Twoją wiarygodność,
- poprawne wypełnienie wniosku – wydaje się, że to błahostka, ale każda literówka w adresie czy nazwisku, czy niewłaściwa cyfra w numerze PESEL sprawi, że wniosek zostanie odrzucony.
Ile trzeba zarabiać, aby dostać pożyczkę bez BIK?
To, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać pożyczkę, zależy od tego, o jaką kwotę wnioskujesz. Im jest ona wyższa, tym trzeba wykazać większe dochody. Warto pamiętać, że zdolność do spłaty pożyczki jest oceniana przez każdą firmę inaczej, dlatego decyzja negatywna w jednym podmiocie nie oznacza z automatu odrzucenia wniosku w innej.
Warto jednak wiedzieć, że pożyczki bez BIK nie są udzielane tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Są akceptowane również renty, emerytury, umowy zlecenie czy o dzieło. Najważniejsze jest, aby dochód był stały i udokumentowany.
A co ze zdolnością kredytową?
Pożyczka bez BIK tak jak każde inne finansowe zobowiązanie, wpływa na Twoją zdolność kredytową w bankach. Dlatego warto dbać o to, aby pożyczki spłacać terminowo. Dzięki temu pokażesz bankowi, że jesteś rzetelnym płatnikiem.
Z drugiej strony pamiętaj o tym, że zaległości w spłacie zobowiązania wpłyną negatywnie na Twoją zdolność kredytową, a wpis do rejestru dłużników z powodu opóźnień w spłacie pożyczki uniemożliwią otrzymanie kredytu.
Weryfikacja w bazach dłużników
Często pożyczki oferowane przez sektor pozabankowy, kojarzą się z tym, że potencjalni klienci nie są sprawdzani w Biurze Informacji Kredytowej ani w bazach dłużników. To jednak mit – wszystkie wiarygodne podmioty weryfikują swoich wnioskodawców w odpowiednich rejestrach.
Dzięki temu są w stanie uniknąć pożyczenia pieniędzy osobie, która nie da rady ich spłacić. One unikają kosztownej windykacji, ale robią również przysługę klientowi, bo nie powiększają jego długu.
Dla kogo jest pożyczka bez BIK?
Warto skorzystać z pożyczki, kiedy potrzebujesz wsparcia na sfinansowanie pilnych wydatków, niezależnie od tego, co to jest. Pożyczkę bez BIK można bowiem przeznaczyć na dowolny cel. Wniosek jest naprawdę prosty do wypełnienia, umowę podpisuje się zdalnie, a potem pieniądze wpływają po prostu na Twoje konto.
Cenną informacją dla osób, które wnioskowały o kredyt w banku i otrzymały odmowę jest to, że pożyczkę łatwiej uzyskać. Firmy pozabankowe chętniej akceptują bowiem niewielkie opóźnienia w spłacie, na co nie zgadzają się banki. Jest to szczególnie ważne, gdy z powodu serii podwyżek stóp procentowych cały czas spada zdolność kredytowa, czyli szansa na uzyskanie kredytu.
Pożyczka bez BIK jest również dobrym sposobem na to, aby przy szalejącej inflacji nie rezygnować z dotychczasowego poziomu życia. Jeśli po opłaceniu niezbędnych wydatków życia codziennego, trudno wygospodarować Ci środki np. na wakacje, droższy sprzęt czy remont, to pożyczka pozwoli Ci wciąż realizować Twoje plany.
Unikaj jednak firm, które rzeczywiście nie sprawdzają BIK. Możesz w ten sposób trafić na nieuczciwą firmę. Pamiętaj, że wszystkie wiarygodne podmioty analizują zdolność kredytową swoich przyszłych klientów.