Biznes dla młodych

Pomysły na biznes dla młodych z małym kapitałem początkowym – sprawdź nasze propozycje!

Pokolenie młodych osób cechuje się proaktywnym nastawieniem i otwartością na nowe wyzwania. Gotowość do poszukiwań i eksperymentów jest niejako wpisana w ich mentalność. Chęć do nauki i gromadzenia doświadczeń wyraża się także w skłonności do zakładania swoich firm w ramach wcielania opracowanych pomysłów w życie. Globalizacja otworzyła nową furtkę do urzeczywistniania takich proaktywnych inicjatyw stwarzając tym samym pole do rozwoju biznesów dla młodych.

Dane zamieszczone w raporcie „Student w pracy 2019” są bardzo optymistyczne – wynika z nich, że około 82% studentów jest aktywna zawodowo, a 1/5 z nich jest w stanie zarobić więcej niż 4 tys. złotych. Te dane wskazują jednoznacznie, że polscy studenci są aktywni i chętni do pracy. To jednak nie koniec – około 80% z nich ma też za sobą pierwsze doświadczenia w postaci nie tylko pracy, ale i praktyk czy stażu. Statystyki wskazują także, że około 75% z nich studiuje w trybie dziennym.

Młodość cechuje się swoimi prawami – do pełnego urealnienia ustalonych planów potrzebny jest też upór w dążeniu do celu i naturalnie kapitał. Jeśli zatem chcesz poznać pomysły na biznes z małym kapitałem początkowym – poniższy wpis serwuje garść inspiracji.

Pomysły na biznes dla młodych – jak się wyróżnić?

Młody wiek wcale nie musi być przeszkodą przy tworzeniu biznesu. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego produktu lub usługi, który zaspokoi potrzebę grupy docelowej. Równie ważna jest też strategia samego wkroczenia na rynek i umiejętnego wsłuchiwania się w potrzeby potencjalnych klientów. 

O powodzeniu tego przedsięwzięcia decyduje kilka czynników takich jak np.:

 • innowacyjność Twojego pomysłu,
 • redukcja kosztów,
 • skuteczne zaspokajanie wybranych potrzeb grupy docelowej Twoim produktem/usługą.

Jak stworzyć swój pomysł na biznes?

Punktem wyjściowym tych poszukiwań powinno być umiejętne określenie swoich predyspozycji i umiejętności. Uczciwe przedstawienie swoich mocnych stron będzie równie pomocne. Na początku swojej drogi powinieneś także określić zarówno swoje miękkie, jak i twarde sprawności. Kluczowa będzie także umiejętność sprzedaży – to dzięki niej będziesz w stanie zdobyć zaufanie nowych klientów i zyskać ich zainteresowanie.

Poznaj pomysły na biznes z małych kapitałem początkowym

Warto na początku spróbować zajęć, które dają perspektywę stosunkowo szybkiego zarobku oraz pozwolą zgromadzić np. kapitał na rozwijanie swojego biznesu. Do takich aktywności można zaliczyć np.:

 • opiekę nad dziećmi – to jeden z niezmiennie popularnych sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki. Rodzice małych dzieci chętnie korzystają z takiego wsparcia. Jeżeli zatem dysponujesz kilkoma wolnymi godzinami popołudniami lub wieczorami i lubisz kontakt z dziećmi – taka forma zarobku może być warta uwagi.
 • opiekę nad osobą starszą – ta forma zarobkowania również cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Opieka dorosłych dzieci nad starszym rodzicem lub dziadkiem czy babcią może być obciążająca – skorzystanie z usług osoby z zewnątrz będzie na pewno pomocne.
 • petsitting – o popycie na te usługi świadczy fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych petsitterów. Do ich zadań należy opieka nad zwierzęciem pod nieobecność właściciela oraz wyprowadzanie psa na zewnątrz. Wsparcie osób w Twojej okolicy w zakresie opieki nad pupilem to dla Ciebie kolejna z przykładowych możliwości zdobycia dodatkowej gotówki.
 • sprzątanie – osoby z Twojej najbliższej okolicy często potrzebują wsparcia w zakresie sprzątania. Mowa tutaj zarówno o sporadycznej pomocy przy myciu okien i generalnym sprzątnięciu mieszkania jak i o cyklicznej współpracy czy o doprowadzeniu mieszkania po remoncie do należytego ładu. Ta forma zarobkowania może być także rozszerzona o opiekę nad grobami.
 • imprezy dla dzieci – urodziny, karnawał czy dzień dziecka to jedna z wielu okazji, która stwarza pole do aranżowania przyjęć dla dzieci. Jeśli dobrze czujesz się w kontakcie z nimi i potrafisz aktywizować je do zabawy – może to być nie tylko dla Ciebie okazja do zarabiania pieniędzy, ale i rozrywki.
 • fotografia – jeżeli dysponujesz odpowiednim sprzętem i lubisz robić zdjęcia oraz zajmować się ich obróbką – warto spróbować swoich sił w okazjonalnych sesjach zdjęciowych. Tematycznych, stylizowanych lub reportażowych – w ramach uwiecznienia ważnych wydarzeń takich jak na przykład śluby, wesela, chrzciny czy komunie. 

Jak zarabiać bez wychodzenia z domu?

Digitalizacja stwarza także szereg możliwości w zakresie zarabiania bez konieczności wychodzenia ze swojego pokoju. To, czego potrzebujesz na start to komputer z dostępem do internetu – z pewnością spełniasz te warunki. Zarabiać przez internet możesz na wiele sposób, oto kilka przykładowych pomysłów:

 • obsługa social mediów np. dla lokalnych biznesów,
 • tłumaczenia,
 • korepetycje przez internet,
 • wypełnianie ankiet,
 • sprzedaż produktów,
 • korekta tekstów i copywriting,
 • obróbka graficzna, 
 • tworzenie stron internetowych.

Biznes dla młodych – kilka wskazówek

Niezależnie od tego, który z powyżej wymienionych pomysłów stanie się jednym z Twoich źródeł zarabiania pieniędzy – miej nieustannie z tyłu głowy cel, który skierował Cię do zainicjowania i podjęcia tej pracy. Żadne z tych zajęć nie musi być Twoim docelowym – warto traktować je jako jeden z elementów przybliżających Cię do osiągnięcia celu, czyli zgromadzenia kapitału potrzebnego do rozwinięcia Twojego biznesu. Proaktywna postawa to słuszny kierunek – niezależnie od tego, jakie zajęcie będzie Ci przynosiło dorywczo napływ gotówki – warto rozwinąć w sobie odporność na ewentualną krytykę lub pobłażliwe komentarze.

Doświadczenia zdobyte w każdej pracy tylko wzbogacają i zaprocentują w przyszłości. Każde działanie jest też lepsze niż stagnacja. Młody wiek sprzyja eksperymentowaniu, szukaniu odpowiednich dla siebie dróg i weryfikowaniu, w czym czujesz się najlepiej. To także dobra okazja do pokonywania własnych słabości i kreowania pewności siebie. Wszystkie zdobyte doświadczenia nawet w najmniej rozwijającej pracy uczą czegoś i kształtują Twój charakter.

One thought on “Pomysły na biznes dla młodych z małym kapitałem początkowym – sprawdź nasze propozycje!”
 1. Obecnie coraz ciężej otworzyć dochodowy biznes bez nakładu finansowego – może jeszcze w branży IT, ale w handlu to już w ogóle nie ma szans…

Leave a Comment