outsourcing IT

Outsourcing IT, czyli dlaczego usługi programistyczne warto zlecić na zewnątrz?

Dysponowanie nowoczesnymi technologiami cyfrowymi to jeden z elementów, który decyduje o sukcesie przedsiębiorstw we współczesnym świecie. Stworzenie od zera działu IT w firmie wiąże się jednak z bardzo wysokimi kosztami. Na szczęście, istnieje rozwiązanie pozwalające na implementację nowoczesnych rozwiązań bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Mowa tutaj o outsourcingu IT. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega ta usługa.

Na czym polega outsourcing IT?

Wiele firm rezygnuje z utrzymywania własnego działu IT. Wynika to przede wszystkim z chęci ograniczenia ponoszonych kosztów. Warto wiedzieć, że efektywna realizacja projektów IT jest możliwa dzięki outsourcingowi IT.

Firmy, które stawiają na to rozwiązanie, mogą ograniczyć koszty, a jednocześnie zyskują wsparcie zewnętrznych specjalistów. Dzięki temu wszelkie procesy technologiczne zachodzą zgodnie z planem oraz według ustalonych norm bezpieczeństwa, a jednocześnie firma nie ponosi tak wysokich kosztów jak w przypadku utrzymywania własnego działu IT. Środki zaoszczędzone w ten sposób przedsiębiorstwo może przeznaczyć na realizację potrzebnych inwestycji, podwyżki dla pracowników bądź inny dowolnie wybrany cel.  

Jasne warunki współpracy

Jednym z najważniejszych atutów outsourcingu IT jest fakt, iż usługobiorca zamawia wyłącznie te usługi, które są mu potrzebne. Wszystkie warunki współpracy są jasno określone i znane obu stronom. Dodatkowo, umowy zazwyczaj wskazują, że firma korzystają z outsourcingu IT ponosi koszty wyłącznie wtedy, gdy w danym czasie korzysta z usług określonych specjalistów. 

Outsourcing daje nam także elastyczność. Korzystanie z tego typu usług może być zakończone znacznie szybciej aniżeli zamknięcie całego działu IT. Firma ma także większą kontrolę nad ponoszonymi kosztami w związku z obsługą procesów technologicznych.

Więcej informacji na temat korzyści wynikających ze skorzystania z outsourcingu IT można znaleźć na portalu https://itds.pl/

Gwarancja doświadczonych specjalistów

Obecnie znalezienie wykwalifikowanych specjalistów IT dla wielu firm jest niezwykle trudne. Doświadczenie fachowcy oczekują nie tylko wysokiego wynagrodzenia, ale również całej gamy benefitów pozapłacowych. Dodatkowo, samodzielne poszukiwanie pracownika IT może zająć niezwykle dużo czasu. 

Firma, która postawi na outsourcing IT, nie musi tracić czasu i pieniędzy na prowadzenie rekrutacji – zaraz po podpisaniu umowy cały sztab specjalistów jest już do jej dyspozycji i może wykonywać powierzone zadania związane z obsługą konkretnych obszarów IT w przedsiębiorstwie. 

Niższe koszty

Wiele przedsiębiorstw boryka się z problemami finansowymi, co niesie za sobą konieczność szukania oszczędności. Utrzymywanie działu IT w firmie jest bardzo kosztowne i to jeden z czynników, który przyczynia się do coraz większej popularności outsourcingu IT. Korzystanie z usługi outsourcingu oznacza zdecydowanie mniejsze koszty aniżeli samodzielne zatrudnianie kadry informatycznej. Firmy, które stawiają na outsourcing IT, nie muszą opłacać wynagrodzeń, podatków, ubezpieczeń oraz ponosić kosztów związanych z księgowością. 

Podsumowanie 

Outsourcing IT to rozwiązanie, które przynosi firmom wiele korzyści. Zyskują one dostęp do profesjonalnych usług informatycznych, a jednocześnie nie ponoszą tak wysokich kosztów jak w przypadku utrzymywania samodzielnego działu IT. 

Źródło grafiki: Adobe Stock

Leave a Comment