języki programowania

Najpopularniejsze języki programowania do tworzenia aplikacji

Masz pomysł na aplikację mobilną, webową lub własny system? Doskonale! Jednym z ważnych kroków w całym procesie tworzenia oprogramowania jest wybór języka , w którym zostanie stworzone. Jeśli nie wiesz jaką technologię wybrać – przygotowaliśmy zestawienie 5 najpopularniejszych języków programowania z opisem ich biznesowego zastosowania.

TOP 5 języków programowania na świecie

Do określenia popularności języków służących do kodowania aplikacji posłuży nam indeks TIOBE. Jest to ranking społeczności programistów, który analizuje zapytania wprowadzane przez użytkowników do największych światowych wyszukiwarek (Google, Yahoo czy Bing) i na ich podstawie określa, który język programowania cieszy się największą popularnością. Indeks jest aktualizowany co miesiąc, natomiast czołówka wyników od wielu lat pozostaje (poza drobnymi odstępstwami) niezmienna.

W październiku 2022 królują: Python, C, JAVA, C++ i C#.

Java, C i C++ zajmują czołowe miejsca od blisko 20 lat, więc ich obecność w zestawieniu nie jest żadnym zaskoczeniem. Inaczej ma się sytuacja z Pythonem, który zajął pierwsze miejsce w indeksie TIOBE po raz pierwszy w historii. Jego rosnąca popularność ma związek z coraz szerszym zastosowaniem uczenia maszynowego w biznesie. Python jest czołową technologią wykorzystywaną w tym obszarze.

Jak korzystać z najważniejszych języków programowania?

Większośc rynku usług programistycznych jest zagospodarowana przez czołowe technologie wymienione w indexie TIOBE. Każdy z pięciu opisywanych języków znajduje kluczowe zastosowanie w innym sektorze biznesu. O tym, który z nich wykorzystać, decyduje typ i przeznaczenie oprogramowania, jakie masz zamiar tworzyć. 

Język C stosowany jest przede wszystkim do najniższych warstw oprogramowania i tworzenia mózgów małych i dużych urządzeń, czyli w oprogramowaniu wbudowanym, stanowiącym integralną część obsługiwanego przez niego sprzętu komputerowego.. 

C++ ma szerokie spektrum zastosowań, głównie w backendzie i rozwiązaniach, w których pierwsze skrzypce gra wydajność. W języku C++ napisane zostały najpopularniejsze systemy operacyjne oraz wiele silników do tworzenia gier.

Python stosujemy tam, gdzie pojawia się potrzeba szybkiego prototypowania rozwiązań oraz budowania np. frameworków testowych. Branże i obszary, które najczęściej korzystają z Pythona to Data Science czy Machine Learning. Znajdziemy go także na backendzie wielu rozwiązań webowych.

C# w połączeniu z frameworkiem .NET, jest jedną z najczęściej używanych technologii w Cloud Computingu, aplikacjach webowych, mobilnych oraz desktopowych – w szczególności na system operacyjny Windows. Sprawdza się on również w połączeniu z coraz popularniejszym IoT.  

Ciekawostką jest fakt, że największe silniki gier są napisane w C++, jednak sam silnik Unity powstał częściowo dzięki językowi C#. Coraz większa liczba gier,  tworzonych z wykorzystaniem Unity, wpłynęła także na popularyzację C#.

Jaki język programowania wybrać do napisania aplikacji? Zapytaj ekspertów!

Jeśli masz pomysł na aplikację mobilną, webową lub własny system, ale nie wiesz jakiej technologii użyć, pomoże Ci w tym doświadczony partner technologiczny, taki jak Solwit.com. Zobacz projekty, które zrealizowaliśmy z klientami, którzy tak jak Ty potrzebowali oprogramowania na zamówienie

Jeśli posiadasz gotowy plan działania i opis aplikacji, zespół Solwitu przygotuje dla Ciebie wycenę nawet w 24 godziny od przesłania specyfikacji! Jeśli nie – pomogą Ci je przygotować. Skontaktuj się z Solwitem i umów na bezpłatną konsultację, aby wspólnie opracować dalsze kroki.

Leave a Comment