monitor 4k

Monitor 4K dla programisty – wszystko, co musisz wiedzieć.

Każdy programista spędza długie godziny przed monitorem. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego wzrok oraz wygodę w trakcie pracy. Jaki monitor 4K dla programisty warto więc wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jakie cechy powinien mieć taki monitor?

Monitory 4K dla programistów — czym się charakteryzują?

Monitor przeznaczony dla programisty powinny mieć wysokojakościową matrycę. Zarówno IPS, jak i VA gwarantuję wysokie kontrasty, bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a także szerokie kąty widzenia. Ostatnie z nich stają się przydatne zwłaszcza wtedy, gdy monitor jest ustawiony po skosie. W tym miejscu należy dodać, że matrycę IPS charakteryzuje lepsze odwzorowanie kolorów oraz szybszy czas reakcji, przez co jest droższa od VA. Niekiedy można się również spotkać z matrycą TN, jednak ta nie jest polecana programistom, ponieważ ma słabe odwzorowanie kolorów. 

W kwestii rozdzielczości monitorów — najlepiej wybierać te standardowe 16:9 lub 4:3. Dzięki nim praca stanie się bardziej komfortowa. Czas reakcji monitora nie jest bardzo istotny z punktu widzenia programisty, jednak nie powinien być wyższy niż 5ms. Warto również zwrócić uwagę na ilość złączy. Dużym udogodnieniem będą łatwo dostępne porty USB.  

Przekątna ekranu monitora — jaką wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów monitora dla programisty jest przekątna ekranu. Niektórzy decydują się na modele 27-calowe, inni natomiast wybierają 32-calowe. Część programistów woli pracować na nieco mniejszym ekranie, podczas gdy pozostała część — na większym. Wybierając monitor 4K 27 cali, nie będziesz musiał szukać poszczególnych elementów kodu na dużej przestrzeni. Jeśli jednak wolisz pracować na nieco większym obszarze, możesz zdecydować się na monitor 4K 32 cale, który oferuje funkcję PIVOT. Dzięki niej możesz odwrócić obraz w najkorzystniejszy dla siebie sposób.

Praca na większym ekranie przestaje być skomplikowana, gdy ten ma możliwość regulacji oraz jest lekko zakrzywiony. Część programistów decyduje się również na pracę przy większej ilości monitorów. Dzięki temu nie muszą się ciągle przełączać między poszczególnymi oknami. Programowanie bardzo często wymaga podzielenia ekranu na kilka sekcji, co czasami może być mało komfortowe w trakcie pracy na jednym ekranie. Zupełnie inaczej będzie w przypadku podłączenia monitorów do jednego komputera. Programista uzyska wtedy dokładny dostęp do wszystkich otwartych aplikacji. Właśnie wtedy przydaje się wysoka rozdzielczość 4K, która znacząco ułatwia pracę. Ta staje się nie tylko szybsza, ale i efektywniejsza. 

Wszystkich zainteresowanych zakupem profesjonalnego monitora 4K dla programisty, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu shoplet.pl. Znajdziesz tutaj nie tylko wysokojakościowe monitory, ale i laptopy, komputery, czy smartfony. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. 

Leave a Comment