Kogeneracja

Kogeneracja dla firm – czy dalej się opłaca?

Oszczędność i ochrona środowiska? Wiele osób twierdzi, że te dwa elementy nie idą w parze. Nie zawsze jednak jest to prawda, czego przykładem jest kogeneracja. Na czym polega? Czy się opłaca? I co ma wspólnego ze środowiskiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!

Kogeneracja – co to znaczy?

Omawianie tego tematu warto zacząć od wytłumaczenia, czym w zasadzie jest kogeneracja. Zgodnie z definicją, jest to jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej we wspólnym procesie technologicznym. W praktyce chodzi o wykorzystanie jak największej ilości energii powstającej podczas spalania danego paliwa – np. gazu ziemnego. Rozwiązanie tego typu nie jest zresztą nowe, gdyż w takim trybie działają całkiem popularne w naszym kraju elektrociepłownie, produkujące jednocześnie prąd i ciepło. Jak to możliwe? Zasada jest bardzo prosta. Klasyczna elektrownia, spalając paliwo ogrzewa wodę, która napędza turbinę. Ta z kolei współpracuje z generatorem wytwarzającym energię elektryczną, która potem trafia do firm i domów. W tym procesie powstaje też duża ilość niewykorzystanego ciepła. Kogeneracja polega na wykorzystaniu go do ogrzewania budynków własnych, czy też przekazywane do miejskiej sieci.

Zalety skorzystania z kogeneracji

Sama zasada działanie kogeneracji nie jest więc skomplikowana. Co więcej, systemy pozwalające na osiągnięcie tego efektu są też coraz sprawniejsze i lepiej dostosowane do potrzeb odbiorców. Dla każdego przedsiębiorstwa kluczowe będą jednak możliwości, które daje kogeneracja. Główne jej zalety to:

  • Oszczędność – lepsze wykorzystanie spalanego gazu bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za prąd i gaz.
  • Ekologia – pełne wykorzystanie energii powstającej w procesie spalania jest korzystne dla środowiska.
  • Lepsze planowanie – stosowanie kogeneracji ułatwia planowanie kosztów ponoszonych na zakup energii i ciepła w dłuższej perspektywie.
  • Niezależność – jednoczesna produkcja ciepła i prądu pozwala na ograniczenie niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z dostaw od wielu podmiotów.

Z całą pewnością kogeneracja jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może przynieść każdemu podmiotowi sporo korzyści. Aby jednak w pełni je wykorzystać, koniecznie trzeba powierzyć wdrożenie systemu doświadczonemu podmiotowi, takiemu jak EWE. Warunkiem powodzenia jest bowiem dobre wyskalowanie inwestycji, które wpływa na parametry zainstalowanego systemu kogeneracji. Pełną ofertę w tym zakresie można znaleźć na stronie https://www.ewe.pl/.

Kogeneracja – dla kogo?

Czy jednak kogeneracja to rozwiązanie dla wszystkich? Odpowiedź w tym zakresie nie jest już tak łatwa. Jedną z niewielu wad omawianej technologii jest koszt jej wdrożenia. Problem ten dotyczy jednak przede wszystkim firm, które już korzystają z innych, nowoczesnych rozwiązań energetycznych. W przypadku nowo budowanych obiektów czy też bardzo starych zakładów, korzystających z niewydajnych źródeł energii, przejście na kogenerację powinno być jak najbardziej opłacalne. Skojarzona produkcja prądu i ciepła jest z reguły zalecana też dla większych podmiotów, których zapotrzebowanie jest naprawdę spore. Sprawia to, że czas zwrotu wydatków jest zdecydowanie krótszy.

Rosnące ceny gazu i wojna w Ukrainie wywołały duże zaniepokojenie na rynkach gazu. Jego cena więc wzrosła i prawdopodobnie przez pewien czas utrzyma się na wysokim poziomie. Nie znaczy to jednak, że paliwo gazowe – a także oparta na gazie kogeneracja straciła sens. Po prostu musi minąć nieco czasu, niezbędnego do zmiany kierunków importu surowca. Dlatego w dłuższej perspektywie kogeneracja dla firm jest dalej korzystna – z racji wielu zalet, które oferuje.

autor zdjęcia: Evija

Leave a Comment