Jak znaleźć się w grupie osób, które posiadają komfort finansowy? Zacznij od tych 3 kroków
Jak podaje najnowszy raport OECD ok. 61,2% konsumentów zgromadziło oszczędności pozwalające na przeżycie od miesiąca do trzech bez źródła dochodu. Z kolei ponad 32% mogłoby pozwolić sobie na takie życie powyżej 3 miesięcy. Co zrobić, aby znaleźć się w grupie osób, które posiadają komfort finansowy? W jakie branże celować? I w jaki sposób mogą nas zainspirować do tego… sportowcy?
Zaglądamy do portfeli Polaków
W stosunku do sierpnia 2022, ceny produktów i usług w Polsce wzrosły o 1,6 procent. Jak przyznają eksperci, takiej inflacji nie było w Polsce od 1997 roku i niewiele wskazuje na to, że zjawisko to miałoby w najbliższych miesiącach wyhamować.
Wg najnowszych danych GUS, najbardziej wzrosły wydatki mieszkaniowe (26%), na żywność (20%) i te związane z transportem (o ponad 16%), a to oznacza, że wzrosły te koszty, które bezpośrednio wpływają na sytuację finansową jednostek i gospodarstw domowych. To dowód na to, że życie w Polsce staje się coraz droższe.
Zwiększone wydatki na codzienne funkcjonowanie uszczupliły budżety wielu Polaków. Badanie “Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji” wykazało, że 40% z konsumentów nie planuje większych wydatków tej jesieni. Dodatkowo, 53% z nich, aby opłacić jesienno-zimowe wydatki musi szukać dodatkowych źródeł dochodu — wynika z badania przeprowadzonego przez (badanie UCE Research dla Business Insider Polska).
Celujmy w rozwojowe i innowacyjne branże
W jaki sposób zwiększyć swoje dochody? Kluczowe jest posiadanie ciekawego i lukratywnego zajęcia. Najnowsze badanie Deloitte pokazuje, że co drugi polski pracownik chce zmienić pracę. Aż 93 proc. przyznaje, że powodem jest chęć rozwoju osobistego. Rozwiązaniem może być wybór rozwojowej branży. A jak to?
Jak pokazało z kolei badanie opublikowane m.in. w One Earth, The Guardian zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. W praktyce oznacza to, że 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.
– Branża OZE jest jednym z najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki – mówi Szymon Masło z Neptun Energy. – To ciekawy kierunek zawodowy dla osób, którym zależy na stabilnym, ale także przynoszącym wysokie wynagrodzenie zatrudnieniu. Pracę znajdą tu zarówno osoby z kompetencjami technicznymi, ale i handlowcy, którzy posiadają rozwinięte umiejętności komunikacyjne.
Branża OZE jest nie tylko rozwojowa, ale i lukratywna. Zarobki, jako przedstawiciel handlowy, mogą sięgać już 20 tysięcy złotych w pierwszych miesiącach pracy. Ta perspektywa kusi wiele osób, które poszukują alternatywy na ciężkie czasy.
Inwestowanie – od czego zacząć?
“W to zainwestować?” – te pytanie, jak wiele innych o podobnym brzmieniu zadaje w wyszukiwarce Google wielu Polaków. Wśród pierwszych wyników wyszukiwania pojawiają się akcje, obligacje skarbowe, fundusze inwestycyjne, czy nieruchomości. Możliwości jest wiele. Warto zadać sobie jednak pytanie, nie tylko w co, ale i jak inwestować.
Inwestowanie jest konieczne, by nie tracić już zarobionych środków. A gdzie najchętniej lokują swoje oszczędności Polacy? To najczęściej nieruchomości, obligacje i instrumenty finansowe. Zakres inwestycji zależy od portfela. Zamożni Polacy często lokują środki w obrazach, biżuterii, a także… torebkach.
Uczmy się od… sportowców
Sukces finansowy to w większości przypadków ciężka praca. Aby wytrwać w postanowieniach, potrzeba siły charakteru i samodyscypliny.
Istotne jest, żeby opracować sobie pełną ścieżkę sukcesu, nie jeden cel. To gwarancja uzyskania motywacji na dłuższą metę, bez przysiadania na laurach. Na sukces finansowy pracujemy przez całe życie.
Powyższe działania to strategia na uzyskanie niezależności finansowej. Należy pamiętać, że nie jest to jednorazowe działanie a długotrwały proces. Z jednej strony warto stale weryfikować wydatki osobiste i próbować je obniżać, z drugiej dążyć do zwiększenia dochodów. Część wypracowanego w ten sposób zysku, powinno się inwestować jako zabezpieczenie na przyszłość.