Inwestycje na giełdzie

Jak rozpocząć handel akcjami?

Inwestycje w akcje to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym zmierzają początkujący inwestorzy chcący znaleźć odpowiednią alternatywę w stosunku do niskiego oprocentowania produktów depozytowych. Choć inwestycje w papiery wartościowe, a szczególnie akcje daje nam możliwość generowania dużych zysków, to jednak na samym początku warto odpowiednio przygotować się do walki z rynkiem. Jak? Poznajmy 3 najważniejsze wskazówki, które pozwolą nam zacząć handel akcjami.

Nauka przed pierwszymi inwestycjami

Przede wszystkim odpowiednia edukacja. Ciężko jest zacząć robić coś zupełnie nowego i jeszcze zarabiać na tym bez wiedzy na temat mechanizmów i zasad kierujących daną tematyką. W przypadku inwestowania potrzeba uzyskania wiedzy jest zwielokrotniona. Inwestycje na giełdzie akcji, rynku walutowym, kryptowalutowym lub innymi instrumentami pochodnymi to wielowymiarowy proces, który wymaga od nas wiedzy z zakresu:

  • Analizy technicznej;
  • Analizy fundamentalnej;
  • Psychologii inwestowania.

To na sam początek. Dobrą praktyką jest uczestnictwo w jednym z wielu dostępnych kursów i szkoleń, które wprowadzą nas w świat inwestowania. Nie możemy jednak wychodzić z założenia, że jeden kurs umożliwi nam sprawne poruszanie się po meandrach inwestowania. Nasza wiedza musi być konsekwentnie poszerzana o nowe pozycje książkowe i inne materiały edukacyjne. 

Rachunek demonstracyjny czyli przygotowanie do realnych wyzwań

Gdy nasza wiedza będzie już na poziomie umożliwiającym realizowanie pierwszych transakcji świadomie, warto przetestować swoją świeżo przygotowaną strategię inwestycyjną. Jak? Poprzez rachunek demonstracyjny. Inwestowanie takie jak handel akcjami, podobnie jak innymi aktywami rodzi ryzyko szybkiej utraty kapitału, jeśli nie zapoznaliśmy się z dynamiką rynku i nie wiemy, czego tak naprawdę się spodziewać. 

Jeśli zaczniemy od pierwszych, wirtualnych transakcji na rachunku demo, będziemy mieli tę przewagę nad innymi początkującymi, że dogłębnie poznamy platformę inwestycyjną, dowiemy się, jak składać zlecenia kupna, a także sprawdzimy, czy nasza strategia daje jakiekolwiek efekty. W przypadku nietrafionych inwestycji nie będziemy stratni, a jedynie zdobędziemy nową wiedzę i umiejętności, które zminimalizują ryzyko przykrych niespodzianek podczas realnego handlu. 

Jaki kapitał potrzebny do rozpoczęcia inwestycji na giełdzie?  

Przetestowaliśmy już rachunek demonstracyjny, czas na prawdziwe wyzwania. Jaki kapitał będzie nam niezbędny do rozpoczęcia przygody z prawdziwym inwestowaniem w akcje? Na szczęście bariera wejścia nie jest wysoka, a na początek wystarczy nam nawet 500, 600 złotych, które będziemy gotowi poświęcić w imię nauki. Pamiętajmy, że początki mogą być bolesne, a rynek szybko zweryfikuje nasze oczekiwaniaIm większy kapitał włożymy na początku, tym większe emocje będą towarzyszyć potencjalnej stracie. 

Wysokość kapitału początkowego powinien być dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie mogą to być pieniądze potrzebne do życia – kapitał inwestycyjny to z założenia nadwyżka finansowa, którą chcemy ulokować w inwestycje. 

Leave a Comment