inwestowanie

Jak oszczędzać pieniądze? Skuteczne sposoby

W jaki sposób możesz skutecznie oszczędzać? Jak odłożyć na wymarzone wakacje lub zmniejszyć swoje codzienne wydatki? Zapraszamy do lektury!

Jak oszczędzać?

Szczególnie w dzisiejszych czasach coraz więcej osób nie zadaje sobie już pytania „dlaczego warto oszczędzać?”, lecz „jak oszczędzać?”. O zaletach poszukiwania oszczędności można mówić wiele, w tym poradniku postanowiliśmy się jednak skupić na praktycznych sposobach na oszczędzanie – a oszczędzać możesz na niemal każdym kroku. I co ważne, wcale nie musi się to wiązać z obniżeniem standardu życia. Pierwszym przykładem mogą być choćby zakupy spożywcze. Zamiast iść do sklepu i wybierać losowe produkty z półki, przygotuj wcześniej dokładną listę produktów i ogranicz się wyłącznie do nich. Nie kupuj artykułów, których nie ma na liście, skoro wcześniej uznane zostały one za niepotrzebne. Planowanie posiłków zmniejszy także Twoje chęci do zamawiania jedzenia w dostawie.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Dobrą metodą na zaoszczędzenie niemałej ilości gotówki jest rozsądne korzystanie z wody i energii elektrycznej – tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy opłaty za media należą do rekordowo wysokich. Zamiast kąpać się w wannie, weź prysznic, mycie naczyń w zmywarce również jest bardzo ekonomiczne. Pamiętaj jednak, aby przed każdym uruchomieniem zmywarki napełnić ją całkowicie. W ten sposób w pełni wykorzystasz jej możliwości. Oprócz tego możesz zamienić tradycyjne żarówki na żarówki energooszczędne.

Co powiesz na oszczędzanie na transporcie? Przy tak wysokich cenach paliwa doskonałym sposobem jest przesiadka do komunikacji miejskiej, to jednak niejedyny sposób. Możesz też korzystać z własnego auta, ale w większej ilości osób, które będą dokładały się na paliwa. Jedziesz na weekend za miasto? Poszukaj w mediach społecznościowych, czy ktoś jeszcze nie poszukuje transportu na tej trasie. Wspólnie z innymi osobami możesz też dojeżdżać do pracy.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy też zupełnie inne sposoby na oszczędzanie. Możesz np. odkładać każdą monetę pięciozłotową do słoiczka lub skarbonki. W dzisiejszych czasach 5 zł nie wystarczy na zbyt duże zakupy, z drugiej strony jednak, jak głosi słynne przysłowie, „grosz do grosza i będzie kokosza”, po pewnym czasie możesz uzbierać w ten sposób naprawdę solidną sumkę.

Niektóre banki oferują również ciekawą usługę zaokrąglania pełnych kwot. W ten sposób płacąc np. za zakupy, kwota będzie zawsze zaokrąglana do np. kolejnych 10 zł, a nadwyżka będzie trafiała na Twoje subkonto do oszczędzania. Przy takim oszczędzaniu nie musisz nawet zajmować się pilnowaniem odkładania środków, bowiem bank zrobi wszystko za Ciebie. Pamiętaj, oszczędzanie wcale nie musi być trudne, wszystko zależy od Twojej pomysłowości i przede wszystkim silnej woli!

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-pieniadze-sposoby-na-oszczedzanie/0brqdf8
  • https://ulapedantula.pl/proste-sposoby-na-oszczedzanie-patenty-z-waszych-komentarzy/
  • https://www.mojeplatnosci.pl/poradnik/5-kapitalnych-pomyslow-na-oszczedzanie-pieniedzy
Leave a Comment