Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google? Kilka sposób na indeksowanie adresów URL
Aby Twoja strona internetowa mogła pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google, konieczne jest zaindeksowanie jej przez roboty wyszukiwarki. Ta procedura może niekiedy trwać dość długo – jest jednak sposób na dodanie strony do Google samodzielnie. To z kolei zapewni Ci napływ nowych, potencjalnych klientów, którzy z leada mogą zamienić się w płacącego klienta.
Po co dodawać stronę do Google?
Możesz w tym miejscu zadawać sobie pytanie, dlaczego indeksowanie strony www jest w ogóle potrzebne? Otóż okazuje się, że bez dodania witryny do Google’a Twoja www nie będzie widoczna w Google’u po wpisaniu jakiegokolwiek zapytania.
Aby było to możliwe najpierw roboty indeksujące muszą zapoznać się ze stroną, a następnie dokonać oceny pod kątem przydatności dla użytkownika.
Dogłębna analiza zasobów umożliwi dopiero wyświetlanie strony na odpowiadające jej zapytania. W chwili gdy użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę interesujące go hasło – wówczas Google rozpoczyna proces przeszukiwania zasobów celu odnalezienia konkretnych podstron w ten sposób, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wyniki. Warto przy tym zaznaczyć, że podczas tego procesu nie przeczesuje wszystkich adresów w całej sieci, a bazuje wyłącznie na swoich zasobach. To tłumaczy, dlaczego Twoja www powinna zostać zaindeksowana przez roboty Google.
Teraz, kiedy już wiesz, jak dużą wartość ma zaindeksowanie witryny – Twoje rozważania powinny dotyczyć tego, nie dlaczego, ale JAK poprawnie przeprowadzić tę operację.
Na czym polega indeksowanie?
GoogleBoty sczytują wszystkie odwiedzane przez siebie strony, słowem – skanują zawartość powstających stron, aby znaleźć wartościowe z punktu widzenia internauty informacje. Po przejściu na Twoją stronę boty będą posługiwać się podstronami z menu, aby dotrzeć do interesujących treści. Ta ocena dokonuje się w ułamku sekundy. Gdy wspomniany bot uzna, że zawartość zasługuje na uwagę – doda ją wówczas do indeksu.
Mnogość stron www a szybkość indeksowania
Obecnie nie trzeba mieć wiedzy dotyczącej programowania, aby samodzielnie zbudować swoją stronę internetową. W wyniku tego codziennie powstają tysiące stron www, na które w bliższej lub dalszej perspektywie trafią roboty indeksujące Google’a, aby dodać ją do swojego zbioru. Niestety może się niekiedy zdarzyć, że ten proces ulega wydłużeniu i trwa nawet kilka miesięcy.
Jak zatem doprowadzić do przyspieszenia tej sytuacji? Warto poznać metody, które pozwolą przyspieszyć zaindeksowanie strony.
Kiedy nie trzeba ręcznie dodawać strony do Google’a?
Może się niekiedy okazać, że indeksowanie strony www nie musi być wspierane dodatkowymi działaniami z Twojej strony. Jeżeli np. na jakiejś innej witrynie pojawi się odnośnik prowadzący bezpośrednio do Twojej strony – można powiedzieć, że Google niejako to dostrzeże i trafi wówczas na Twoją www. Jeśli zatem skupisz się na promowaniu swojej witryny w sieci, Google z pewnością to dostrzeże.
Użyj Google Search Console
Aby dodać pojedynczy adres URL do Google’a warto skorzystać z prostej i skutecznej metody. Jest nią użycie Google Search Console – jeżeli została wcześniej zweryfikowana – musisz tylko wkleić adres w pasek dostępny w narzędziu GSC.
Ten sposób może okazać się szczególnie przydatny, gdy np. zamieściłeś na stronie nowy produkt lub usługę i chcesz doprowadzić do szybkiego zaindeksowania tej podstrony w Google. Może to jednak być kłopotliwe gdy np. prowadzisz sklep internetowy i systematycznie dodajesz nowe produkty do swoich zasobów.
Jak dodać wiele stron do Google’a?
Jeśli powyżej wspomniany scenariusz jest Ci bliski i systematycznie dodajesz nowe podstrony – wtedy sitemapa XML może Ci pomóc. Jest to specyficzna forma pliku XML, która agreguje wszystkie adresy URL wraz z podstawowymi informacjami o odsyłaczach. Taka strona może cechować się rozbudowaną liczbą map – wszystko zależy od rodzaju treści.
Inna metoda polega na uzupełnienie adresu mapy do pliku w postaci robots.txt – jest on odpowiedzialny za instrukcje związane z indeksowaniem witryny.
Co więcej, Google każdorazowo weryfikuje ten plik gdy rozpoczyna proces indeksacji Twojej strony. Jeśli zamierzasz dodać mapę właśnie za pomocą wspomnianego pliku – konieczne jest to, aby podać w nim linijkę wraz z adresem prowadzącym do mapy XML witryny. Dzięki temu roboty Google’a otrzymają niemal na tacy miejsce, w którym jest zlokalizowana mapa.
Indeksowanie strony www – ile trwa?
Pojawienie się strony w Google jest uzależnione od kilku czynników. Mowa tu np. o stopniu popularności witryny czy ilości podstron. Te najbardziej popularne i rozbudowane serwisy są indeksowane niemal przez cały czas. Te mniejsze – np. raz na miesiąc.
Warto przy tym zaznaczyć, że duże serwisy z dużą ilością podstron nie zawsze są indeksowane tak samo. Niektóre URLe mogą ulec pominięciu z uwagi na dość ograniczone zasoby techniczne wyszukiwarki.
Sprawdzenie stanu indeksowania
Warto przytoczyć tutaj szybki, prosty i sprawdzony sposób, który pozwoli Ci na weryfikację stanu indeksowania strony w wyszukiwarce Google. I co najważniejsze, bez konieczności instalowania jakichkolwiek wtyczek!
Ta metoda polega na sięgnięciu do dedykowanego operatora, z którego można skorzystać już z poziomu swojej przeglądarki. Wystarczy bowiem wpisać w Google frazę:
site:nazwastrony.pl
To pozwoli Ci uzyskać listę z informacją o zaindeksowanych URLach.
Jak długo trwa indeksowanie strony www?
Dodanie strony do wyszukiwarki nie jest konieczne w każdym przypadku, gdy dokonujesz na stronie zmian. Warto jednak przeprowadzić to działanie, gdy wprowadzasz znaczące modyfikacje i zmieniasz gruntownie swoją stronę. Czas, w jakim zostanie ona dodana do indeksu również nie jest jasno sprecyzowany i zależy od wielu zmiennych. Niekiedy może to nastąpić zaledwie po kilku minutach, które upłynęły od dodania do Google Search Console, a w innym przypadku niezbędne jest poczekanie kilkunastu godzin czy nawet dni.
One thought on “Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google? Kilka sposób na indeksowanie adresów URL”
Ostatnio miałem problemy, bo mi wyindeksowało cały serwis. Ale dodałem w GSC i wróciło od razu.