konto firmowe

Firmowe konto bankowe – dlaczego opłaca się je założyć?

Zastanawiasz się, czy otworzyć oddzielne konto dla swojej firmy? Poznaj już teraz liczne korzyści wynikające z jego posiadania oraz oddzielenia finansów biznesowych od środków prywatnych. Przeczytaj i dowiedz się, jakie możliwości daje taki rachunek. Sprawdź, na jakie koszty w skali miesiąca należy być gotowym i świadomie podejmij najlepszą decyzję. Nie zwlekaj. Spraw, by zarządzanie firmą było jeszcze prostsze! Konto firmowe może Ci w tym pomóc.

Rozpoczynasz jednoosobową działalność gospodarczą? Podejmij na starcie właściwe decyzje

Sama rejestracja firmy to niewielki wysiłek. Zanim rozpoczniesz działalność na dobre, odpowiednio się do tego przygotuj. O czym trzeba pamiętać na samym początku? Po zbadaniu rynku i określeniu przybliżonego zapotrzebowania na oferowane produkty lub świadczone usługi, stwórz wstępną strategię działania. Pamiętaj także o wielu innych formalnościach, których musi dopełnić każde przedsiębiorstwo.

Zastanów się nad formą rozliczeń podatków, która będzie najkorzystniejsza z uwagi na specyfikę Twojego biznesu (zasady ogólne, karta podatkowa, ewidencja ryczałtowana, podatek liniowy). Ustal też, kto będzie prowadził księgowość oraz to, czy podatki będziesz płacić co miesiąc, czy kwartalnie – informację tę musisz podać już we wniosku do CEIDG. Jeśli posiadasz ubezpieczenie w KRUS, oceń, czy przejście do ZUS będzie najkorzystniejsze. Wybierz też dobre konto firmowe, które pozwoli Ci wygodnie zarządzać finansami.

Co daje firmowe konto bankowe?

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej firmowe konto bankowe nie jest obligatoryjne. W CEIDG możesz podać numer prywatnego rachunku i wykorzystywać go później także do celów służbowych. Oddzielne konto pozwoli Ci jednak rozdzielić pieniądze Twojego biznesu od prywatnych. W ten sposób będziesz miał przejrzysty obraz finansów, łatwiej będzie Ci oceniać dochody i wydatki z poszczególnych miesięcy oraz ogólną opłacalność własnej działalności.

Kolejną korzyścią z posiadania konta dla firm są prostsze rozliczenia z ZUS i US. Bank bardzo często przygotowuje oferty specjalnie dla przedsiębiorców, gdzie przelewy z tytułu opłacania podatków i składek ubezpieczeniowych są bezpłatne. Regularne wykonywanie takich transakcji może nawet pomóc uniknąć stałej miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku czy wpłynąć na otrzymanie dodatkowego pakietu darmowych przelewów do innych odbiorców. W razie kontroli z urzędu skarbowego, na rachunku będą widoczne wyłącznie operacje firmowe, a Ty nie będziesz musiał tłumaczyć się z prywatnych zakupów i wydatków.

Oddzielne konto firmowe niezbędne jest w przypadku czynnych płatników VAT. Zmiany przepisów wymusiły na bankach konieczność podzielenia wpłat w ramach split payment (tzw. mechanizmu podzielonej płatności). Pieniądze przeznaczone na podatek VAT muszą wtedy trafić na wydzielone subkonto, co jest stosowane wyłącznie przy rachunkach firmowych. Gdy Twój kontrahent stosuje split payment i prześle opłatę za fakturę na konto prywatne, płatność zostanie automatycznie cofnięta.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi białą listę podatników VAT. Trafiają na nią wyłącznie konta firmowe wraz z numerem NIP prowadzonej działalności. Gdy będziesz korzystał z rachunku osobistego, nie masz szans znaleźć się w tym zestawieniu. To może wpływać na wiarygodność Twojego przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych kontrahentów.

Opłaty i prowizje przy koncie firmowym

Miesięczne koszty prowadzenia rachunku firmowego mogą być bardzo niskie, a w niektórych przypadkach nawet zerowe. Musisz jednak dobrze przeanalizować tabelę opłat i prowizji, a dopiero na tej podstawie wybrać firmowe konto bankowe dopasowane do aktualnych potrzeb biznesowych. Sprawdź miesięczną opłatę za prowadzenie konta, ceny przelewów do ZUS-u i US oraz stawki za przelewy internetowe do pozostałych odbiorców. Prowadzisz sprzedaż za gotówkę? Konieczne mogą być częste wpłaty utargów w placówce lub wpłatomatach, dlatego zwróć również uwagę na tego typu koszty. Oceń także, czy potrzebujesz konta walutowego, karty debetowej oraz bieżącego limitu kredytowego na koncie.

Jakie dodatkowe możliwości oferuje bankowość online?

Bankowość online daje szereg dodatkowych możliwości. Jedną z nich jest zakładanie działalności gospodarczej przez internet. Za pośrednictwem swojego rachunku można szybko wypełnić formularz CEIDG-1 i zarejestrować działalność.

Konto firmowe – wstęp do innych produktów bankowych?

Wybierz dobre konto firmowe, dopasowane do specyfiki działania Twojej firmy. To pozwoli Ci zarządzać finansami online – o każdej porze i z dowolnego miejsca z dostępem do sieci. Bank często przygotowuje również korzystne usługi dla posiadaczy firmowych rachunków. Może to być karta kredytowa z wysokim limitem, korzystne konto oszczędnościowe, lokata, atrakcyjna oferta leasingowa bądź kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach.

Leave a Comment