baterie

Do jakich urządzeń wybrać baterie alkaliczne, a jakich akumulatorki?

Przeznaczenie baterii alkalicznych i ładowanych akumulatorków jest takie samo i z założenia można stosować je wymiennie w bardzo wielu różnych urządzeniach. W domach, w których zapotrzebowanie na baterie jest duże, inwestycja w akumulatorki może okazać się opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia i wygodna, gdy co rusz nie trzeba będzie odnawiać zapasów. Z drugiej strony wiele urządzeń zupełnie nie potrzebuje zasilania akumulatorem przez niski pobór prądu i niską częstotliwość wymiany baterii. Co warto wiedzieć, zanim tradycyjne baterie zamieni się na wytrzymałe akumulatory z ładowarką?

Kiedy wybrać akumulatorki Ni-MH?

Akumulatorki Ni-MH wyglądem nie różnią się od tradycyjnych baterii. Ich największą różnicą jest możliwość ładowania, zamiast ciągłej wymiany jednorazowego źródła zasilania o ograniczonej pojemności. Ładowarka baterii to niewielkie urządzenie, w którym mieści się kilka akumulatorków, wpinane bezpośrednio do kontaktu. Na obudowie ładowarka wyposażona jest w sygnał informujący o naładowaniu, najczęściej małe źródło światła, które z czasem zmienia kolor z czerwonego na zielony.

Akumulatory mają swoje wady, w tym ograniczoną żywotność czy fakt, że nie powinny one długo leżeć nieużywane. Nawet czas, w którym były one przechowywane w sklepie, może negatywnie wpłynąć na ich działanie. Z drugiej strony świetnie zastępują one tradycyjne baterie we wszystkich urządzeniach z dużym poborem prądu i często użytkowanych. Przykładem może być choćby latarka albo grająca dziecięca zabawka, z którą maluch nie chce rozstać się podczas dnia.

Akumulatorki zaleca się wybierać do urządzeń, przy których tradycyjne baterie nie starczają na dłużej niż około 2 miesięcy. Zwykle uważa się, że akumulator może być używany przez od 5 do 10 lat, a więc przy tak dużych potrzebach zostanie on w pełni wykorzystany. Pomimo wyższej ceny przy takim czasie daje on dużą oszczędność, likwidując konieczność zaopatrywania się w nowe źródło zasilania. Ładowane baterie to także świetny wybór do drogich i wartościowych urządzeń, ponieważ mają one znacznie wyższą od modeli alkalicznych odporność na wylewanie.

Kiedy lepiej sprawdzą się baterie alkaliczne?

Ładowane akumulatory radzi się używać w tych urządzeniach, które wymagają częstej zmiany baterii. W sprzęcie o niskim poborze prądu, w którym tradycyjne baterie alkaliczne są w stanie działać bez zarzutu przez wiele miesięcy, użycie akumulatora nie będzie opłacalnym rozwiązaniem. Wszystko przez fakt, że w okresie jego żywotności nie zostanie on w pełni wykorzystany. Oszczędność na urządzeniach pobierających niewiele prądu będzie praktycznie niezauważalna. Takimi urządzeniami są między innymi zegarki czy piloty do sprzętu RTV, w których dobrze sprawdzają się standardowe baterie alkaliczne za niewielką cenę.

Oszczędność związana z nabyciem akumulatorów wielokrotnego użytku jest widoczna dopiero po upływie pewnego czasu. Początkowo droższe ładowane modele starczają na znacznie dłużej i są w stanie pokryć zapotrzebowanie na baterie nawet na kilka lat. Z drugiej strony jeśli umieści się je w urządzeniu, które i na tradycyjnej baterii byłoby w stanie działać nawet i przez pełny rok, akumulator zwyczajnie będzie się w nim marnował, podczas gdy jego możliwości da się wykorzystać w pełni w znacznie bardziej wymagającym sprzęcie.

Leave a Comment