koszulka z nadrukiem

Czym jest druk DFT?

Każda firma doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są wszelakie działania marketingowe. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na to, by iść jednak o krok dalej. Nie da się ukryć, że relacje biznesowe z partnerami, kontrahentami czy nawet i potencjalnymi klientami bardzo ciężko jest utrzymać na odpowiednim poziomie. Wobec tego firmy coraz częściej decydują się na to, by poświęcić o wiele większą uwagę gadżetom firmowym. Obecnie są nimi już nie tylko kalendarze, czy klasyczne długopisy. Coraz częściej wybiera się bowiem koszulki firmowe z nadrukiem. Zwykle jest to logo firmy lub chwytliwy slogan. Jednocześnie takie nadruki muszą wyróżnić się wyjątkową trwałością i precyzyjnym odwzorowaniem detali. Z tego też powodu wybiera się druk DTF, który gwarantuje najwyższą jakość nadrukowanego wzoru. Jednak czym on tak w zasadzie jest?

Czym tak właściwie jest druk DTF i co warto o nim wiedzieć?

Druk DTF to pojęcie, które na pierwszy raz może brzmieć wyjątkowo mistycznie i tajemniczo. Choć z pewnością wiele firm, a nawet i prywatnych odbiorców nie raz decydowało się np. na wykreowanie t-shirtu z nadrukiem, to jednak z technologią DTF nie zawsze musieli się spotkać. Okazuje się bowiem, że rozwiązanie to jest wyjątkowo innowacyjne. Na początek więc warto rozwinąć sam skrót DTF. Pochodzi on bowiem o pierwszych liter angielskich słów Direct to film. Tak naprawdę jest to obecnie jedna z najważniejszych i najbardziej optymalnych technologii w zakresie wykonywania nadruków na odzieży. 

DTF to nic innego jak druk, bezpośrednio wykonywany na folii. DTF to także technologia druku, która jest w pełni cyfrowa i obarczona jak najmniejszym ryzykiem popełnienia jakiegokolwiek błędu. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu, na czym w ogóle ta technologia DTF polega. Wspomniane zostało, że jest to nic innego jak kładzenie farby na folii. Proces ten wykonuje się całkowicie bezpośrednio. Farba nakładana jest na folii przy pomocy specjalnie skalibrowanej głowicy drukującej. Można śmiało powiedzieć, że drukowanie DTF przypomina do złudzenia drukowanie na papierze. Jedyną różnicą jest jednak to, że drukujemy na całkowicie przezroczystej, transparentnej folii. Oczywiście nie da się drukować w technologii DTF bez odpowiedniego narzędzia. By taki wydruk rzeczywiście miał miejsce, niezbędne są drukarki, które obsługują technologię wydruku DTG. Jak więc widać druk DTF wcale nie jest taki skomplikowany, na jaki może on wyglądać.

Druk DTF – jak on przebiega krok po kroku?

Przebieg drukowania DTF również nie należy do skomplikowanych. W pierwszej kolejności trzeba bowiem rozpocząć od wydrukowania samego wzoru- oczywiście musi on zostać naniesiony na przezroczystą folię. Warto również uwzględnić fakt, że nadruk musi zostać wykonany w lustrzanym odbiciu. Kolejnym krokiem jest pokrycie nadruku- w momencie kiedy w dalszym ciągu jest on mokry, specjalnie przygotowanym, sproszkowanym klejem. To właśnie zadaniem tego kleju jest utrzymanie przygotowanego wcześniej nadruku na materiale. Klej łączy się więc z farbą- popularnie proces ten określony jest mianem żelowania- podczas umieszczenia go na 3 minuty w temperaturze 120 stopni Celsjusza. W tym celu korzysta się z tzw. prasy transferowej 3D. Wydruk DTF pod wpływem ciepła zostaje odpowiednio utrwalony i można nawet powiedzieć, że „zapieczony”. W tym momencie jest on również przygotowany do tego, by umieścić go na koszulce lub innej odzieży. Znów proces ten odbywa się przy udziale pracy termotransferowej, która w temperaturze około 155 stopni Celsjusza dokonuje połączenia druku DFT z materiałem, tworząc trwałą i spójną całość.

Druk DTF to jedna z nowoczesnych technologii przygotowywania nadruku na koszulki czy inne elementy garderoby. Firmy, które chcą w ten sposób przyciągnąć klientów czy nagrodzić kontrahentów, powinny się więc nim zainteresować. W ten sposób będą mogły one stworzyć wyjątkowo trwałe koszulki z firmowym logo, które z całą pewnością zostaną docenione przez tych, którym zostaną one wręczone. Warto więc o druku DTF pamiętać.

Leave a Comment