doradca kredytowy

Czy osoby pozostające w nieformalnym związku mogą wspólnie wnioskować o kredyt?

Na kredyt hipoteczny decydują się dziś nie tylko małżeństwa, ale także osoby pozostające ze sobą w nieformalnym związku. Także takie pary marzą o własnym domu i mieszkaniu, w którym będzie się realizować ich wizja przyszłości. Nic dziwnego, że pojawiają się pytania odnoszące się do zdolności i wiarygodności kredytowej. Czy nie będąc małżeństwem, można z powodzeniem ubiegać się o taką pożyczkę?

Najważniejsza będzie zdolność kredytowa

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, czy można uzyskać „hipotekę” bez aktu zawarcia związku małżeńskiego, to odpowiedź brzmi: można. Tak naprawdę dla banku drugorzędne znaczenie ma stan cywilny kredytobiorców.

Najważniejsze będzie to, czy osoby zaciągające zobowiązanie mają wystarczająco dobre zarobki oraz formę zatrudnienia. Warto obliczyć zdolność kredytową jeszcze przed udaniem się do banku.

Oblicza się zatem dochody obydwu wnioskodawców. Pod uwagę bierze się także typ umowy lub prowadzonej działalności gospodarczej, historię w BIK itd. Jeśli pod tym względem wszystko będzie się zgadzać, to jest duża szansa na pozytywną decyzję kredytową.

Jedno czy dwa gospodarstwa domowe?

Kwestią, która najczęściej ma wpływ na zdolność kredytową, są miesięczne zobowiązania. Między innymi takie przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa domowego.

Jeśli para pozostaje w związku nieformalnym, to bank „widzi” takie osoby jako dwa oddzielne gospodarstwa. Koszty utrzymania (rachunki, jedzenie itd.), nie rozkładają się zatem po połowie. Nawet jeśli zadeklarowane sumy są niskie, to w praktyce każdy bank i tak przyjmuje własny przelicznik. Tak więc samo to może, choć nie musi, wpływać na zdolność.

Małżeństwa – bardziej wiarygodni płatnicy?

Niektórzy doradcy kredytowi są zdania, że stan cywilny ma jednak jakieś znaczenie. Nie chodzi jednak o „cyfry”, a o wiarygodność innego typu, kojarzoną z solidarnym zobowiązaniem do wspólnego spłacania. Małżeństwo, jako instytucja sformalizowana, bywa ono dla niektórych banków bardziej wiarygodne niż konkubinat.

Jak uzyskać kredyt?

Jeśli nie wiesz, czy jako para macie szanse na kredyt, warto skorzystać z pomocy ekspertów. To właśnie oni będą służyć radą i fachowym wsparciem.

Pomocna jest na przykład firma dFinance.pl, która działa na rynku pośrednictwa w zakresie usług kredytowych. Usługi świadczone są na terenie całej Polski.

Specjaliści bankowi nie tylko wyliczą Waszą zdolność kredytową, ale także realnie ocenią, jakie są Wasze możliwości. Podpowiedzą, w którym banku otrzymacie najlepsze warunki kredytowania.

Leave a Comment