Budujesz dom? Sprawdź najnowsze technologie w budowie dachu
Nie da się ukryć, że budowa domu jest jednym z największych przedsięwzięć, na jakie możemy się zdecydować w naszym życiu. Okazuje się bowiem, że mamy szansę na to, by stać się posiadaczami własnych „czterech ścian” więc z pewnością chcemy, by wszystkie elementy konstrukcyjne i wykończeniowe były wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że zwykle najwięcej problemów sprawia nam wybór dachu. To on paradoksalnie jest najważniejszym elementem całego domu. Co więc warto wiedzieć na temat budowy dachu?
Dach płaski, czyli najczęściej wybierany rodzaj konstrukcji dachowej – co go wyróżnia?
Dach płaski obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych w naszym kraju. Bardzo łatwo można go scharakteryzować, gdyż jego nazwa wiele wyjaśnia. Dach płaski posiada powierzchnię nachyloną pod znikomym kątem, przez co wydaje się, że jest on równoległy do ścian budynku. Dachy te są również jedną z najprostszych i najmniej wymagających konstrukcji. Jego budowa jest zwykle szybka i nie pociąga za sobą zbyt dużych kosztów. Dach płaski ma wiele zalet, a jedną z największych jest z pewnością brak skosów. Dzięki temu można w dowolny sposób zaaranżować powierzchnię poddasza, bez najmniejszych ograniczeń przestrzennych. Ten rodzaj dachu może występować zarówno w wersji wentylowanej jak i niewentylowanej, a ostateczny wybór będzie zależał już tylko od nas.
Dach jedno- i dwuspadowy – co warto wiedzieć o tych konstrukcjach?
Dachy jedno- i dwuspadowe również stały się w naszym kraju dość popularne. W ich przypadku mówimy o powierzchni dachu, która cechuje się już dość dużym stopniem nachylenia. W przypadku dachów jednospadowych, nachylona jest jedynie jedna połać, a – analogicznie – w przypadku dachów dwuspadowych, nachylone są jego obie strony. Te konstrukcje dachowe są już nieco bardziej skomplikowane, co jednak nie oznacza, że ich wykonanie zajmuje o wiele więcej czasu. Dachy jedno – lub dwuspadowe mają najważniejszą zaletę – świetnie i skutecznie odprowadzają one wodę deszczową, która mogła nagromadzić się na szczycie. Niemniej jednak dachy te posiadają również skosy, które mogą nieco utrudnić zaaranżowanie przestronnego poddasza.
Dachy wykonane z wiązarów prefabrykowanych – nowoczesna konstrukcja dachowa na miarę współczesnych potrzeb
Jedną z największych innowacji i odkryć we współczesnym budownictwie domowym są prefabrykowane wiązary. To właśnie z nich obecnie najczęściej buduje się konstrukcje dachowe. Prefabrykowane wiązary posiadają niezliczone ilości zalet. Przede wszystkim elementy te są wręcz perfekcyjne, a wszystko to za sprawą tego, że powstają one w fabryce. Prefabrykowane wiązary produkowane są przez odpowiednio skonfigurowane maszyny, które wykluczają ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że prefabrykowane wiązary przyjeżdżają na plac budowy w całkowicie gotowej formie. Dzięki temu można znacznie ograniczyć czas i koszty samej budowy dachu.
Kolejną kwestią jest to, że prefabrykowane wiązary są w stanie skutecznie wzmocnić stabilność całego budynku i równomiernie rozkładać ciężar na krokwiach dachowych. Są to więc elementy całkowicie gotowe, które doprowadzają nie tylko do obniżenia kosztów budowy dachu, ale także i znacznie ułatwiają jego postawienie. Finalnym aspektem jest również to, że prefabrykowane wiązary pozwalają na estetyczne wyeksponowanie więźby dachowej, a dzięki temu sam proces aranżacji poddasza wydaje się być jeszcze bardziej ułatwiony. Warto więc rozważyć i taki rodzaj konstrukcji dachowej, szczególnie w momencie jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym postawieniu dachu. Prefabrykowane wiązary nie bez powodu cieszą się bowiem coraz to większą popularnością.
Budowa domu, a także sam proces stawiania dachu, to z pewnością jedno z większych wyzwań. Warto więc na samym początku zapoznać się z konkretnymi rodzajami konstrukcji dachowej, a następnie przeanalizować ich wady oraz zalety. Na tej podstawie z pewnością uda się podjąć najlepszy i najbardziej ekonomiczny wybór.
Partner artykułu:
