specjaliści IT

Stacjonarnie czy zdalnie, czyli jak chcą pracować specjaliści IT?

Szeroko pojęta praca biurowa zmieniła się w trakcie pandemii nie do poznania. Wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej dla swoich pracowników lub hybrydowej. Takie podejście w wielu branżach jest czymś nowym, jednak nie w IT. Programiści, deweloperzy i architekci systemów informatycznych od lat korzystają z takich możliwości. Jaka opcja jest ich zdaniem wygodniejsza, a jaka korzystniejsza z punktu widzenia pracodawcy?

Komfort dla wszystkich

Znaczący wzrost popularności pracy zdalnej jest widoczny gołym okiem. W Polsce pracownicy różnych branż chętnie decydują się na możliwość wykonywania obowiązków służbowych z domu. To rozwiązanie ma szereg zalet, takich jak na przykład możliwość komfortowego łączenia pracy z innymi obowiązkami, brak konieczności tracenia czasu na dojazdy oraz oszczędność pieniędzy – odchodzą koszty związane z transportem, czyli cena paliwa lub biletów na środki komunikacji miejskiej. 

Wielu osobom home office wydaje się rozwiązaniem idealnym. Jednak praca z domu nie niesie za sobą tylko i wyłącznie plusów. Dla niektórych taka forma wykonywania obowiązków jest znacznie trudniejsza – wiąże się z niższą koncentracją oraz większą liczbą czynników rozpraszających, takich jak codzienne obowiązki, czy dzieci uczące się zdalnie. Ponadto nie każdy pracownik chce lub ma możliwość przystosowania swojego mieszkania czy domu do posiadania w nim wygodnego stanowiska pracy. 

Spotkanie pośrodku

Dla jednych home office to spełnienie marzeń, dla innych niezbyt wygodne rozwiązanie, które utrudnia oddzielenie życia prywatnego od zawodowego. Z perspektywy widzenia pracodawcy ta opcja ma swoje zalety, na przykład niższe koszty związane z wynajmowaniem przestrzeni biurowej, ale też wady. Ze względu na ograniczenie kontaktu osobistego, pracownicy są zdecydowanie mniej zintegrowani między sobą, co często wpływa na poziom ich zaangażowania w działania zespołu. Dlatego coraz częściej praca w IT i innych branżach prowadzona jest w trybie hybrydowym. 

Model hybrydowy łączy w sobie możliwość pracy zdalnej i z biura w systemie ustalonym w danym przedsiębiorstwie lub zespole czy dziale. Takie podejście jest obecnie bardzo popularne i doceniane zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Pozwala na dopasowanie modelu pracy do swoich potrzeb oraz innych zajęć. Dzięki temu łatwiej jest koordynować podział zadań  przy projektach oraz rozwiązywać ewentualne problemy, które mogą wystąpić podczas realizacji kolejnych etapów. To także możliwość lepszego balansu między życiem prywatnym a zawodowym.

Leave a Comment