Poznaj korzyści płacenia kartą
Polska jest jednym z liderów w ilości płatności dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Polacy cenią sobie zalety płynące z używania popularnego „plastiku”.
Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tej formy płatności, zobacz, jaką wygodę i bezpieczeństwo zapewnia i daj się przekonać. Poznaj zalety płacenia kartą.
Jak działa karta?
Karta płatnicza powiązana jest z kontem bankowym. Pozwala przeprowadzić transakcję bankową zdalnie, na odległość, bez logowania się do konta i w sposób natychmiastowy. Dzięki temu możemy kartą zapłacić za zakupy w sklepie, jeśli ma terminal płatniczy. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na popularność płacenia kartą oraz rozmaite programy pomocowe skierowane do przedsiębiorców, większość sklepów – nawet niewielkich – ma już taki terminal płatniczy, a zatem umożliwia płacenie kartą.
Karty bankowe możemy podzielić na dwa rodzaje. Karta płatnicza pozwala na wykorzystywanie środków zgromadzonych na rachunku bankowy. Karta kredytowa pozwala na zaciąganie odnawialnego kredytu powiązanego z kontem, który można z tego konta wygodnie spłacić (co nic nie kosztuje, jeśli spłaty dokonamy w czasie tak zwanego okresu bezodsetkowego). Ponieważ w użyciu karty te praktycznie się nie różnią, w tym artykule będziemy traktować je wspólnie.
Zalety płacenia kartą: wygoda
Wygoda to jedna z głównych zalet płacenia kartą. Karty są niewielkich rozmiarów, zajmują mało miejsca, mieszczą się do kieszeni marynarki i nawet do najmniejszej torebki. Można je przechowywać w portfelu albo specjalnym etui na karty.
Ale wygodna noszenia to tylko niewielki aspekt ogólnej wygody, jaką daje płacenie kartą. Ważniejsze jest to, że mając kartę, mamy ciągły dostęp do swoich środków. Dzięki temu nie zaskoczą nas żadne nieprzewidziane wydatki. Nie musimy nosić przy sobie pieniędzy, wystarczy karta.
Karta to także możliwość zapłacenia dokładnie tyle, ile wynosi zależność za nasz zakup. Sprzedawca nie musi wydawać nam reszty, a my nie musimy gromadzić bilonu, z którym nie zawsze mamy co zrobić.
Zalety płacenia kartą: bezpieczeństwo
Choć ludzie nieprzyzwyczajeni do płatności kartą często obawiają się o bezpieczeństwo takich transakcji, tak naprawdę aspekt ten nie jest problemem. Jeśli karta wpadnie w niepowołane ręce, złodziej nie będzie mógł nią zapłacić, jeśli nie poda numeru PIN, czyli ustalonego przez użytkownika specjalnego numeru zabezpieczającego. Należy tylko dbać o własne bezpieczeństwo, nie zapisując numeru PIN na karcie albo na kartce noszonej przy niej. Nie zdradzaj też PIN-u osobom postronnym.
Karty mają także inne zabezpieczenia. Jeśli zauważysz, że zaginęła lub wiesz, że ktoś ją ukradł, możesz taką kartę zablokować – albo przez serwis internetowy, albo przez aplikację bankową, albo dzwoniąc na bankową infolinię.
Oprócz tego na karcie ustalone są limity dotyczące maksymalnych kwot jednorazowych płatności, wszystkich płatności dokonanych w danym dniu, a także limit wypłaty z bankomatu. Właściciele kart mogą wysokość limitów ustalać i zmieniać samodzielnie, ale nie zrobi tego złodziej, który – celowo lub przypadkowo – wszedł w posiadanie cudzej karty.
Zalety płacenia kartą: wszechstronność
Karty bankowe są bardzo wszechstronnym narzędziem płatniczym. Wiemy już, że można nimi płacić przez terminal w sklepach. Jednak to nie wyczerpuje możliwości karty.
Płatność kartą w internecie to kolejna z możliwości. Wystarczy tylko podczas transakcji w internetowych sklepach podać specjalny numer karty, który znajduje się na jej odwrocie, oraz datę ważności, też zapisaną na karcie.
A kiedy potrzebujemy gotówki, bo na przykład w danym miejscu nie możemy zapłacić kartą (co zdarza się coraz rzadziej), zawsze możemy sprawdzić, gdzie jest najbliższy bankomat i w nim wypłacić pieniądze. Bankomat możemy znaleźć także za granicą i wypłacić z niego pieniądze w lokalnej walucie.
Jak widać, zalety płacenia kartą są liczne, dlatego warto po nią sięgnąć już dziś. W większości banków karta do rachunku rozliczeniowego nie jest odpłatna, a jej obsługa może być darmowa, jeśli w ciągu miesiąca płatności nią dokonane przekroczą ustaloną przez bank kwotę.