krypto waluty tło

Podstawowe pytania dotyczące kryptowalut. Sprawdź odpowiedzi i rozwiej wszelkie wątpliwości!

Kryptowaluty już dawno przestały być technologiczną ciekawostką, która interesowała jedynie zatwardziałych miłośników cybernetycznego świata. Wirtualne pieniądze odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu i nim się obejrzymy, większość z nas będzie w posiadaniu Bitcoina lub innego podobnego mu aktywu. Wciąż jednak wiele osób nie zdołało zapoznać się z kryptowalutami i nie ma większego pojęcia, w jaki sposób one funkcjonują. W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań dotyczących walut kryptograficznych. Czym faktycznie są? Gdzie można je kupić? Które z nich są najpopularniejsze?

Na początek mała dawka statystki – podobno 10 procent Polaków sądzi, że wie, czym są kryptowaluty. Co trzeci obywatel naszego kraju sądzi, że tego rodzaju środki będą powszechnie wykorzystywane w płatnościach w niedalekiej przyszłości. Tyle samo osób wyraziło również chęć zainwestowania realnych złotówek w wirtualne pieniądze. Dane te są dość zaskakujące. Oznaczają one bowiem, że nasza świadomość dotycząca kryptowalut jest większa niż nawet w rozwiniętych krajach zachodniej Europy, np. w Niemczech czy Holandii. Mimo to wielu Polaków wciąż nie zetknęło się osobiście z kryptowalutami i nie ma o nich zbyt dużej wiedzy. Sama chęć inwestycji w te aktywa to jedno. Przed podjęciem decyzji o zakupie cyfrowych pieniędzy warto jest dokładnie zrozumieć mechanizm funkcjonowania tego rodzaju środków. Szeroka wiedza teoretyczna zmniejsza bowiem ryzyko popełnienia błędu, który w skrajnym przypadku może doprowadzić do naprawdę pokaźnych strat finansowych. Kryptowaluty są atrakcyjnym dobrem inwestycyjnym, ale jednocześnie bardzo groźnym. Jeśli chcesz poznać je bliżej, sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące właśnie tych aktywów.

Czym są kryptowaluty?

Omawianie kryptowalut najlepiej zacząć od ich zdefiniowania. W największym uproszczeniu można uznać je za wirtualne pieniądze, które nie posiadają żadnej fizycznej formy. Mają jednak swoją wartość i za ich pomocą można płacić za wybrane usługi lub produkty. Zdecydowana większość walut kryptograficznych opiera się na technologii blockchain, czyli łańcucha bloków. Ten z kolei jest czymś w rodzaju cyfrowej księgi rachunkowej. Taka natura kryptowalut sprawia, że są one w większości przypadków zdecentralizowanymi. Co to oznacza? Aktywa te nie podlegają pod żadną nadrzędną im instytucję. Są więc poniekąd niezależne. O ich emisji nie decyduje bank, wybrany rząd czy jakikolwiek inny podmiot państwowy lub finansowy. Dzięki temu, przynajmniej w teorii, kryptowaluty wydają się odporne na manipulacje kursowe. Ponadto, większość z nich wykazuje odporność na inflację. Dokładnie widać to na przykładzie Bitcoina, który od samego momentu pojawienia się, ma z góry określoną przez swojego twórcę – Satoshiego Nakamoto – graniczną liczbę tokenów, jakie będą dostępne w obiegu. Wraz z określeniem tej wartości – 21 mln BTC – zakończy się jego wydobycie. Warto dodać, że w tym roku przekroczony został próg 80 proc. Bitcoinów, które funkcjonują w przestrzeni publicznej.

Jak powstają kryptowaluty?

W większości przypadków są one wydobywane, bądź jak mawia się w żargonie rynkowym – kopane. Oczywiście nie chodzi tu o fizyczne wydobywanie ich z ziemi przy pomocy kilofów i łopat. Całość odbywa się całkowicie cyfrowo za pomocą niezwykle mocnych i wydajnych komputerów. Ich właściciele (potocznie nazywani górnikami) zlecają im za pomocą specjalnego oprogramowania wykonanie niezwykle skomplikowanych obliczeń matematycznych. Efektem takich działań, do których poza odpowiednim sprzętem niezbędne są ogromne dawki energii elektrycznej jest wyprodukowany token.

Jak kupować kryptowaluty?

Wiadomo już, czym są cyfrowe pieniądze i kto odpowiada za ich powstanie. Powstaje jednak kolejne pytanie – jak kupować kryptowaluty? Najprościej zrobić to na jednej z dostępnych giełd, gdzie zwykle wystarczy założyć konto i dokonać transakcji. Tu jednak ważne jest, by wybierać tego rodzaju platformy o sprawdzonej reputacji, zrzeszające największą liczbę użytkowników. Jest to bowiem dowód na to, że dana giełda posiada odpowiednie zabezpieczenia przed ewentualnym atakiem hakerskim.

W krypto można też inwestować, nie kupując ich na własność. W tym przypadku mowa o inwestowaniu w oparciu o kontrakty różnicy kursowej (CFD), gdzie strony transakcji w pewnym sensie przewidują, jaka będzie wartość aktywu bazowego. Na tej podstawie zawiązują umowę i rozliczają się w oparciu na aktualną wartość kursową. To doskonały sposób do zastosowania chociażby dźwigni finansowej.

Kupowanie kryptowalut umożliwiają też specjalne kantory. Do niedawna opcję tę przewidywały tylko specjalne punkty tego typu dostępne w trybie online. Gdzieniegdzie pojawiły się już jednak także kantory stacjonarne, w których prawdziwą gotówkę wymienimy na cyfrową.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Do przechowywania kryptowalut służą specjalne portfele kryptograficzne. Są to specjalne platformy, oprogramowania lub sprzęty, które wiąże się ze swoim kontem. Każdy portfel posiada dwa klucze – prywatny i publiczny. Pierwszy z nich jest do użytku jedynie właściciela. Pozwala on „zalogować się” do portfela i korzystać z jego dobrodziejstw. Publiczny klucz można przekazywać innym użytkownikom, np. w celu dokończenia transakcji.

Jakie są rodzaje kryptowalut?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kryptowalut. Najpopularniejszą i najdroższą jest oczywiście wspomniany Bitcoin. Poza nim, do grona największych walut cyfrowych zalicza się Ethereum, i Litecoina. Poza nimi istnieje szereg altcoinów, czyli alternatywnych kryptowalut. W większości przypadków ich wartość jest znikoma, choć trzeba przyznać, że rok 2021 upływa pod znakiem ekspancji tego rodzaju aktywów. Za przykład może posłużyć Dogecoin – kryptowaluta mem, która zanotowała znaczne wzrosty cenowe i stała się bardzo atrakcyjnym dobrem inwestycyjnym, szczególnie dla traderów o ograniczonym budżecie.

Leave a Comment