Lampy przemysłowe LED – czy to się opłaca?
Chętnie wykorzystywane w domach oświetlenie LED coraz częściej znajduje zastosowanie również w przemyśle. Wykorzystywane jest w halach produkcyjnych oraz na zewnątrz – przykładem są choćby lampy uliczne LED solarne stosowane na parkingach i drogach dojazdowych. Dlaczego ledy stały się tak popularne w przemyśle i kiedy opłaca się ich stosowanie? Wyjaśniamy!
Gdzie zastosować oświetlenie przemysłowe LED?
Lampy przemysłowe LED (do stanowisk roboczych i nie tylko) konstruowane są w taki sposób, aby mogły działać nawet w trudnych warunkach. Są więc odpowiednie do oświetlania np. hal produkcyjnych, w których unoszą się opary przemysłowe albo zewnętrznych elementów infrastruktury – nawet dróg i autostrad! Lampy tego typu sprawdzą się również jako oświetlenia centrów logistycznych, w przemyśle motoryzacyjnym czy budowlanym.
Co więcej, oświetlenie LED można wykorzystać nawet w naświetlaczach, które muszą pracować w trudnych warunkach atmosferycznych. Wykorzystuje się je np. do doświetlenia billboardów albo ogrodzeń.
Można więc powiedzieć, że oświetlenie przemysłowe LED prawie w całości wyparło tradycyjne źródła światła – z korzyścią dla przedsiębiorców i otaczającego świata.
Zalety lamp przemysłowych LED
Oświetlenie przemysłowe LED wybierane jest tak chętnie z uwagi na jego liczne zalety.
Zaliczyć do nich można przede wszystkim wysoką żywotność diod ledowych. Zależnie od jakości diody, może ona działać nieprzerwanie nawet do 50 000 godzin (zwykła żarówka nawet najwyższej klasy wypala się po maksymalnie 20 000 godzin).
Druga ważna kwestia to oszczędność energii (nawet ponad dziesięciokrotnie mniejsze zużycie prądu w stosunku do tradycyjnego oświetlenia!). Choć sam montaż oświetlenia przemysłowego LED to spory wydatek, to zwykle zwraca się on bardzo szybko. Jeśli dodatkowo oświetlenie tego typu zostanie wyposażone w czujnik ruchu (popularne staje się nie tylko oświetlenie wewnętrzne z czujnikiem, ale także lampy uliczne LED z czujnikiem ruchu), oszczędność ta będzie jeszcze większa!
Oświetlenie LED jest także bardzo bezpieczne: zarówno dla człowieka – gdyż nie zawiera substancji szkodliwych, jak i dla środowiska. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej fakt ten zyskuje coraz większe znaczenie.
Kolejne kwestie, które przekonują przedsiębiorców, to bardzo mała awaryjność oświetlenia LED. Dzięki temu rzadko trzeba wstrzymywać produkcję i dokonywać wymian na dużą skalę. A to pozwala na kolejne oszczędności.
Warto wspomnieć również, że lampy przemysłowe LED mają najwyższą z dostępnych na rynku źródeł światła skuteczność świetlną. Co oznacza ten parametr? To ilość światła, która powstaje przy wykorzystaniu jednego wata energii elektrycznej.
Stosując oświetlenie LED, można także dowolnie dobrać do potrzeb jego kolor. Najczęściej w halach przemysłowych i na drogach stosowane jest światło w barwie chłodnej, niebieskiej albo ciepłej bieli. Jeśli jednak wymaga tego specyfika przedsiębiorstwa, z łatwością można uzyskać światło o każdej innej, dowolnej barwie.
Duże znaczenie ma wreszcie szeroki zakres temperatury pracy oraz małe wymiary i waga diod ledowych. Te cechy pozwalają stosować oświetlenie LED w niemal każdych warunkach pracy!
Rodzaje oświetlenia LED
Oświetlenie liniowe LED przemysłowe oraz oświetlenie LED zewnętrzne przemysłowe to tylko dwa spośród wielu rodzajów oświetlenia tego typu. Wyróżnić można również:
- lampy przemysłowe hermetyczne, czyli inaczej lampy sufitowe LED przemysłowe, które są jednym z najbardziej popularnych rodzajów lamp led wykorzystywanych w przemyśle;
- naświetlacze LED, a więc np. reflektory wykorzystywane do oświetlania parkingów, placów budowy czy targowisk;
- lampy LED maszynowe – są to lampy doświetlające wąskim strumieniem światła stanowisko pracy podczas używania niektórych maszyn, np. frezarek.
Jakie są korzyści ze stosowania lamp ledowych w halach produkcyjnych oraz oświetlenia ulicznego LED? Oszczędności to chyba najważniejsze z nich. Warto w tym miejscu też podkreślić, że koszt instalacji oświetlenia LED w ostatnich latach zdecydowanie spadł, co bardzo mocno wpłynęło na czas zwrotu inwestycji i popularność tego rozwiązania. Jeśli wiec w Twojej firmie jeszcze używa się zwykłych żarówek lub halogenów, to na pewno warto pomyśleć o korzystnej zmianie na diody LED!
zdjęcie: sv_production