Kto ma obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec?
Każdy, kto legalnie pracował w Niemczech w przeciągu ostatnich kilku lat, powinien zainteresować się rozliczeniem podatku. Deklarację podatkową składa się w niemieckim urzędzie skarbowym, czyli Finanzamt. Ten proces z pozoru może wydawać się taki sam, jak ten, który obowiązuje w Polsce. Jednak istnieje pomiędzy nimi kilka znaczących różnic. Co trzeba wiedzieć podczas rozliczania podatku z Niemiec i kto powinien zwrócić szczególną uwagę na ten proces?
Rozliczenie podatku z Niemiec – co trzeba wiedzieć?
Rozliczenie podatku z Niemiec wiąże się z szeregiem czynności, które należy wykonać, aby dostać upragniony zwrot. Przede wszystkim należy zapamiętać, że rok podatkowy w Niemczech nakłada się z rokiem kalendarzowym. To oznacza, że rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Ostatecznym terminem na składanie deklaracji podatkowej jest 31 października i nie należy przekraczać tego terminu. Jeśli chcesz rozliczyć się jak najszybciej z Finanzamt, musisz złożyć wszystkie niezbędne dokumenty w pierwszym możliwym terminie. Co należy dołączyć do wspominanej deklaracji? Dwa istotne dokumenty. Pierwszym z nich jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie o wynagrodzeniu oraz odprowadzanym podatku, które wydaje pracodawca pod koniec roku podatkowego lub w momencie zakończenia współpracy. Drugim istotnym dokumentem jest zaświadczenie o dochodach w Polsce i UE/EWR. Jest to rodzaj świadectwa, które należy wypełnić samemu, a następnie złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w Polsce. Każdy, kto legalnie pracował w Niemczech, ma obowiązek obliczenia podatku oraz złożenia zeznania podatkowego, które na pierwszy rzut oka przypomina polski formularz PIT-37. W momencie rozliczania podatku w Niemczech mogą wystąpić dwie sytuacje: pracodawca odprowadził zbyt wysokie zaliczki i pracownikowi należy się zwrot odpowiedniej sumy, lub na odwrót i wtedy pracownik musi dopłacić brakującą kwotę.
Kto ma obowiązek rozliczenia podatku?
Możliwość rozliczenia się z niemieckim Urzędem Skarbowym ma każdy, kto osiągnął legalny dochód u zachodnich sąsiadów Polski. Warto zainteresować się tym procesem, ponieważ w wielu przypadkach wypłacane są spore kwoty na korzyść podatników, w ten sposób możesz uzyskać szybki zwrot podatku z Niemiec. Jednak dla niektórych osób złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkowe. O kim konkretnie mowa?
- Osoby, które otrzymują dodatkowe świadczenia powyżej 410 miesięcznie i posiadają status osoby bezrobotnej,
- osoby, które pracują dla więcej niż jednego pracodawcy,
- osoby posiadające 3 klasę podatkową,
- osoby pobierające co najmniej 1500 euro emerytury miesięcznie, które wcześniej nie składały rozliczenia podatkowego,
- osoby, które uzyskują dochód nieopodatkowany przekraczający 410 euro miesięcznie,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech,
- osoby, które otrzymały powiadomienie od niemieckiego urzędu o konieczności złożenia deklaracji podatkowej.
Jeśli otrzymałeś powiadomienie od Finanzamt, masz obowiązek zastosowania się do otrzymanego wezwania. W przeciwnym wypadku niemiecki urząd skarbowy wyśle ostateczne wezwanie na Twój adres domowy. Taki list będzie zawierać datę, do której musisz rozliczyć podatek w Niemczech. Jeśli tego nie zrobisz, urząd może obciążyć Cię grzywną.