Karta Pre-Paid

Karta prepaid — najczęstsze zastosowania

Karta prepaid, zwana także kartą przedpłaconą, to uniwersalny produkt o wielu zastosowa-niach. W artykule podpowiemy, czym jest w praktyce, kto może ją dostać i jakie są jej najpo-pularniejsze zastosowania.

Karta przepłacona do złudzenia przypomina kartę płatniczą wydaną do konta osobistego i kartę kredytową. Podobnie jak jej „siostry” przyjmuje formę prostokątnego plastiku z umieszczonymi na awersie i rewersie symbolami. Czym jest w praktyce karta prepaid?

Czym jest karta prepaid?

Karta prepaid to karta płatnicza, którą możesz zapłacić za produkty i usługi w stacjonarnych i internetowych sklepach oraz opcjonalnie — w przypadku niektórych kart — wypłacić środki z bankomatu. Abyś mógł z niej skorzystać, niezbędne jest jednak uprzednie zasilenie karty określoną kwotą. Zrobisz to, przelewając pieniądze na specjalny rachunek techniczny stworzony do obsługi karty prepaid (w przeciwieństwie do karty debetowej nie jest ona połączona z ROR-em). Kiedy bank zaksięguje transfer środków, będziesz mógł swobodnie korzystać z karty. Pamiętaj jednak, że jeśli wyczerpiesz cały limit na karcie, nie odnowi się on automatycznie. Aby ponownie robić zakupy, musisz znów go zasilić.

Rodzaje kart prepaid

Karta przedpłacona może przybierać różne formy. Najpopularniejsze to:

  • powiązana z kontem bankowym karta przedpłacona debetowa;
  • karta kredytowa prepaid, która działa niczym pożyczka online;
  • karta prepaid prezentowa, która może stanowić podarunek za owocną współpracę lub rodzaj premii uznaniowej.

Co ważne, choć jeszcze kilka lat temu użytkownicy mogli otrzymać karty przedpłacone anonimowo, aktualnie obowiązujące prawo zabrania bankom wydawania takich plastików. Wszystko z powodu zwiększonego ryzyka oszustw finansowych, np. ukrywania wpływów przed organami podatkowymi.

Kto może dostać kartę prepaid?

Aby otrzymać kartę przedpłaconą, należy zwrócić się do banku, który oferuje takie produkty (obecnie nie są one dostępne w ofercie wszystkich banków). Wniosek o kartę prepaid może złożyć osoba dorosła, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty i numer PESEL. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z karty korzystała osoba niepełnoletnia, np. nastolatek.

Karty przedpłacone są dostępne zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców.

4 najpopularniejsze zastosowania karty prepaid

Karta prepaid to produkt o wielu zastosowaniach. Najczęściej używa się jej jako:

  • wygodnego środka płatniczego, który pozwala kontrolować wydatki. Przy pomocy karty pre-paid wygodnie i bezpiecznie zapłacisz za zakupy w ulubionych sklepach. Dzięki dostępnemu na karcie limitowi środków z pewnością nie wydasz więcej, niż zaplanowałeś;
  • formy prezentu, np. od pracodawcy dla pracownika czy od przedsiębiorcy dla klienta. Kart przedpłacona to popularny upominek. Jego dużą, atrakcyjną dla obdarowanego zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na realne potrzeby. W zależności od charakteru karty możesz wykorzystać umieszczone na niej środki jedynie w określonych punktach handlowych (np. sklepach konkretnej sieci) lub we wszystkich placówkach handlowych;
  • wygodnej formy płatności podczas delegacji. Dzięki karcie przedpłaconej zapewnienie pracownikom środków (zarówno zaliczek, jak i diet), które mogą wykorzystać podczas służbowego wyjazdu, będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej;
  • nowoczesnej formy wypłaty kieszonkowego. Coraz więcej rodziców obdarowuje swoje dzieci kartami przedpłacowymi z kwotą odpowiadającą wartości tygodniowego lub miesięcznego kieszonkowego, a po upływie tego okresu — zasilając kolejną sumą. Dysponując własnymi pieniędzmi, buduje także pozytywne nawyki finansowe i uczy się zarządzać budżetem. Wygodna i bezpieczna forma plastiku pomaga w poznaniu nowoczesnych metod płatności.


Źródło:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/karta-przedplacona-czyli-karta-prepaid-zalety-i-wady/18698pw

Leave a Comment