intranet

Intranet firmowy – dlaczego warto go wdrożyć?

Bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego biznesu bez cyfrowych narzędzi, takich jak różnego rodzaju aplikacje, oprogramowanie biurowe czy chmura obliczeniowa. W dobie coraz powszechniejszej pracy zdalnej oraz budowania rozproszonych zespołów przedsiębiorcy muszą inwestować w zaawansowane rozwiązania, dzięki którym możliwe jest skuteczne delegowanie zadań, realizowanie projektów oraz kontrolowanie postępów prac. Doskonałym przykładem będzie tutaj intranet firmowy, czyli wewnętrzna platforma komunikacji cyfrowej. Sprawdź najważniejsze korzyści z wdrożenia intranetu w przedsiębiorstwie.

Znaczne poprawienie jakości komunikacji z pracownikami

Intranet to nic innego, jak sieć wewnętrzna, do której dostęp mają tylko uprawnione osoby. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do przekazywania kluczowych informacji, na przykład delegowania zadań czy raportowania. Jest to o wiele szybsza i skuteczniejsza metoda niż przekaz ustny – szczególnie w przypadku firm posiadających wiele działów i o rozproszonej strukturze zatrudnienia.

Z poziomu intranetu można również kontrolować postępy prac, sprawdzać aktywność i terminowość pracowników, wysyłać przypomnienia, zaproszenia na spotkania, prowadzić kalendarz firmowy etc. Intranet szybko stanie się podstawowym narzędziem biznesowym w Twoim przedsiębiorstwie.

Wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów

Wiele firm chce doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie konieczna wymiana dokumentacji w formie papierowej – na przykład składanie wniosków, rozliczeń, raportów, umów etc. Pierwszym krokiem do tego jest właśnie wdrożenie firmowego intranetu.

Wewnętrzna platforma jest doskonałym narzędziem do wprowadzenia kultury cyfrowego obiegu dokumentów. Można je udostępniać w intranecie mając pewność, że każdy zainteresowany pracownik zyska do nich dostęp. Skończy się więc irytujące gubienie dokumentacji oraz ciągłe fatygowanie przełożonych o przekazanie np. jakiegoś wniosku czy wzoru umowy. Wszystko jest dostępne w jednym miejscu.

To warto wiedzieć

Wdrożenie intranetu może być również znakomitym sposobem na ograniczenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, chociażby poprzez zmniejszenie liczby drukowanych dokumentów.

Oszczędność czasu

Intranet firmowy jest bardzo dobrą inwestycją w zwiększenie efektywności pracy zespołu. To, że pracownicy regularnie muszą zostawać po godzinach często nie wynika ze złej organizacji czy lenistwa, ale z niepotrzebnego obciążania ich dodatkowymi obowiązkami.

Przykładowo: jeśli dział księgowości zamiast skupić się na prowadzeniu firmowych ksiąg i optymalizacji podatkowej musi bez przerwy odpowiadać na podstawowe pytania pracowników, przekazywać im dokumenty, przyjmować rozliczenia delegacji w formie papierowej etc., to jest to klasyczne marnotrawienie firmowych zasobów. Intranet pozwala wyeliminować takie sytuacje.

Wzrost kompetencji zespołu

Chcąc mieć pewność, że pracownicy się rozwijają, stale podnoszą swoje kwalifikacje, a ostatecznie stają się wysokiej klasy fachowcami, warto dbać o ich edukację. Do tego także można wykorzystać intranet firmowy, jako platformę szkoleniową, centrum wiedzy, bazę przydatnych materiałów etc.

Dzięki temu pracownicy zawsze będą mogli sięgnąć po rzetelne informacje, realizując projekt zgodnie z oczekiwaniami jakościowymi pracodawcy. Dodatkowo zmniejszy się skala zjawiska ciągłego dzwonienia czy pisania maili do przełożonych z prośbą o np. przekazanie jakichś materiałów.

Jak wdrożyć intranet firmowy?

Nie jest to wcale skomplikowane i nie wymaga rewolucji w firmie, czego obawia się większość przedsiębiorców. Świetnym narzędziem jest Blue Colibri App INTRANET, którego funkcjonalność możesz ocenić całkowicie za darmo, rezerwując dla siebie wersję demonstracyjną.

Więcej o korzyściach z wdrożenia intranetu firmowego przeczytasz w artykule na stronie https://bluecolibriapp.pl/blog/2021/09/30/intranet-firmowy-poznaj-najwazniejsze-korzysci/.

Leave a Comment