Internet of Things – dlaczego i jak przenieść przedsiębiorstwo do sfery Internetu?
Każda firma, w zależności od branży, dzięki rozwiązaniom bazującym na IoT odniesie odmienne korzyści. Niemniej jedną z najbardziej odczuwalnych zalet wdrożenia tego typu technologii w przedsiębiorstwie jest zwiększenie wydajności.
Internet rzeczy (ang. Internet of Things) to koncepcja, która pojawiła się wśród inżynierów w 1999 roku. Wówczas teoretyzowano nad rozwojem technologii, dzięki którym powstanie ogromna sieć urządzeń mogących ze sobą współpracować. Prace setek firm i tysięcy specjalistów sprawiły, że dwie dekady później IoT stał się kluczową gałęzią rozwoju technologicznego. Z Internetu rzeczy korzystają dziś przedsiębiorstwa z niemal każdej branży. Czym właściwie jest Internet of Things i dlaczego warto wprowadzać tego typu rozwiązania do struktur przedsiębiorstw?
Czym jest Internet of Things?
Internet of Things to, według definicji brytyjskiego przedsiębiorcy Kevina Ashtona, cyfrowa sieć tworzona przez połączone przedmioty i zarazem sieć łącząca się ze światem fizycznym. Inaczej mówiąc, to nowoczesna architektura sieci umożliwiająca współpracę rozmaitych systemów i sprzętów, które przewodowo bądź bezprzewodowo mogą gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane. Według IoT Analytics liczba połączonych na całym świecie urządzeń w 2021 roku wyniosła 12,3 mld. Wśród nich są „smart” urządzenia gospodarstwa domowego, telefony, samochody, a także sprzęt przemysłowy.
Jak i gdzie wykorzystać Internet of Things?
Współcześnie IoT ma ogromne znaczenie dla szeroko pojętego biznesu. Często mówi się o IIoT (ang. Industrial Internet of Things), czyli przemysłowym Internecie rzeczy, połączonym z przemysłowymi systemami sterowania. Dzięki tego typu rozwiązaniom firmy z różnych branż zyskują wgląd w czasie rzeczywistym do działania systemów, wydajności maszyn, przebiegu łańcucha dostaw czy operacji logistycznych. Mogą też kontrolować i analizować dane dotyczące sprzedaży i zachowania klientów, a także wydajność swoich pracowników. Siła Internetu rzeczy wynika z możliwości gromadzenia dużej ilości danych i przekształcania ich w przydatne informacje. Rozwiązania te są wykorzystywane w takich sektorach jak:
- przemysł
- produkcja
- rolnictwo
- energetyka
- fotowoltaika
- logistyka i transport
- służba zdrowia
- zarządzanie nieruchomościami
- zarządzanie pracownikami w terenie
- FMCG
- sprzedaż detaliczna
- firmy ochrony mienia
- firmy serwisowe
- instytucje publiczne.
Ze względu na interdyscyplinarność IoT firmy stojące przed wyborem tego typu rozwiązań do swojej organizacji powinny zwrócić uwagę na zagwarantowanie przez dostawcę wysokich standardów ochrony cyberprzestrzeni, które zminimalizują ryzyko zagrożeń związanych z prywatnością. Technologia FlowDog posiada przejrzyste i najwyższe standardy dotyczące przechowywania, wykorzystywania i bezpieczeństwa danych.
Moduły napędzane technologiami kognitywnymi i nowoczesne narzędzia ułatwiają korzystanie z systemu. Udostępniają szczegółową analizę danych w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybkie podejmowanie decyzji. Ponadto platformy mogą być integrowane z różnymi systemami, co jest niezwykle istotne w przypadku implementowania narzędzi – szczególnie w przedsiębiorstwach z ogromnymi zbiorami danych. Rozwiązania FlowDog oparte są na architekturze REST (ang. Representational State Transfer), która umożliwia aplikacjom pozyskiwanie danych z różnych urządzeń. W związku z tym podłączenie jakiegokolwiek sprzętu z mikrokontrolerem jest niezwykle intuicyjne. Dzięki temu możliwe stają się:
- rejestr wjazdów i wyjazdów
- wykrywanie miejsca przepływu prądu
- monitorowanie jakości i wilgotności powietrza
- monitorowanie poziomu temperatury
- śledzenie lokalizacji towarów
- sterowanie łańcuchem dostaw
- inteligentne zarządzanie produktami
- monitorowanie poziomów w zbiornikach i cysternach.
Dlaczego warto wprowadzić Internet of Things do swojego przedsiębiorstwa?
Każda firma, w zależności od branży, dzięki rozwiązaniom bazującym na IoT odniesie odmienne korzyści. Niemniej jedną z najbardziej odczuwalnych zalet wdrożenia tego typu technologii w przedsiębiorstwie jest zwiększenie wydajności. Według badań Morgan Stanley pięć głównych czynników napędzających implementację Internet of Things to:
- poprawa efektywności operacyjnej
- poprawa produktywności
- maksymalizacja wykorzystania zasobów
- tworzenie nowych możliwości biznesowych
- skrócenie przestojów.
Korzystając z rozwiązań IoT od FlowDog, można nie tylko gromadzić poszczególne rekordy, parametry i wskaźniki, ale także, dzięki innowacyjnym aplikacjom dopasowanym do potrzeb klienta, analizować je i realnie wykorzystać do ulepszania firmy oraz optymalizacji zarządzania procesami. W ten sposób zyskuje się m.in. wyższą efektywność wykorzystywania zasobów energetycznych, prowadzącą do oszczędności w firmie. Z kolei dzięki większej efektywności zarządzania zapasami i poziomami magazynowymi można unikać braków oraz nadwyżek.
IoT okazuje się dziś również priorytetem nowoczesnych firm zarządzających nieruchomościami. System FlowDog umożliwia nadzór nad pracownikami terenowymi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko absencji zatrudnionych, ale też istotnie podnosi się jakość ich pracy. To wszystko za sprawą geolokalizacji, która pozwala sprawdzić obecność pracownika. Dodatkowo szczegółowe zdalne raportowanie z poziomu aplikacji mobilnej z możliwością załączania zdjęć umożliwia menedżerom sprawdzanie, czy serwis bądź przegląd zostały wykonane prawidłowo.
Podsumowanie
Szacuje się, że do 2030 roku liczba aktywnych urządzeń IoT przekroczy 25,4 miliarda. Współczesne przedsiębiorstwa chętnie wdrażają w swych strukturach rozwiązania IoT, a aż 94% zgadza się, że korzyści z wdrożenia IoT przewyższają ryzyko. W tym zakresie na całym świecie przewiduje się istotny rozrost sieci i tym torem powinna podążać każda chcąca się liczyć w swym sektorze firma. Internet rzeczy wykorzystują nie tylko ogromne koncerny i międzynarodowe korporacje, ale również przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
O Internecie rzeczy można przeczytać też na blogu FlowDog!
Artykuł został przygotowany przez firmę Flowdog