Firmowe pliki w chmurze – czy to jest bezpieczne? Jak to się sprawdza?
Chmura dla firm to wygodne rozwiązanie, które cechuje się opłacalnością i możliwością niemal nieograniczonego skalowania usług. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak pewne wątpliwości co do bezpieczeństwa przechowywania danych w chmurze – czy są one uzasadnione?
Serwer w chmurze dla firm – jak to działa?
Przede wszystkim warto przyjrzeć się samej idei funkcjonowania chmury internetowej. Serwer w chmurze dla firm stanowi atrakcyjną alternatywę dla własnej infrastruktury, która może być kosztowna i bardzo wymagająca w utrzymaniu. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi elastyczny system opłat – zazwyczaj płaci się jedynie za realnie wykorzystane zasoby. W efekcie koszt jest bezpośrednio związany z intensywnością użytkowania usług Cloud.
W przypadku przechowywania plików są one po prostu zapisane na serwerze zewnętrznego dostawcy. Wśród najpopularniejszych usług tego typu można wymienić chociażby serwis Dropbox, Dysk Google czy iCloud od Apple. Przedsiębiorcy mogą postawić także na wsparcie lokalnych dostawców – chmura dla firm jest obecna na przykład w ofercie poznańskiego operatora Internetu dla firm INEA. Aby zapisywać i pobierać pliki, najczęściej wykorzystuje się dedykowane oprogramowanie lub jeden ze sprawdzonych protokołów do transferowania danych (np. FTP).
Chmura dla firm – czy dane są bezpieczne?
Dla wielu przedsiębiorców obawa przed utratą bezpośredniej kontroli nad danymi może stanowić sporą przeszkodę w przejściu na usługi Cloud. Rzeczywistość pokazuje jednak, że przechowywanie plików w chmurze to na ogół rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze niż wykorzystanie własnej, lokalnej infrastruktury. W ten sposób można chociażby uniknąć obecności pojedynczego punktu awarii – serwery zewnętrznych dostawców są zazwyczaj bardzo dokładnie chronione, dzięki czemu można zachować ciągłość działania nawet wtedy, gdy główna siedziba firmy padnie ofiarą ataku hakerskiego.
Warto przy tym zwrócić uwagę na sam standard zabezpieczeń. Dostawcy oferujący usługi Cloud muszą przywiązywać szczególną wagę do tego typu kwestii – to jeden z głównych czynników, od których zależy renoma firmy. Z tego względu w centrach przetwarzania danych stosuje się najbardziej zaawansowane firewalle, zapasowe tory zasilania i szereg innych zabezpieczeń, które pozwalają bez problemu poradzić sobie nawet z krytycznymi sytuacjami. Co więcej, dane przesyłane na chmurę są niemal zawsze szyfrowane, dzięki czemu nie będą czytelne dla hakerów.
Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?
Mimo solidnych systemów ochrony utrzymywanych przez dostawców usług Cloud warto także pamiętać o odpowiednim podejściu do zabezpieczenia danych w ramach samej firmy. Pod tym względem liczy się między innymi skuteczne ograniczenie dostępu – w tym celu należy wykorzystać między innymi odpowiednio skomplikowane hasła oraz szczegółowe zarządzanie uprawnieniami pracowników. Ponadto warto zadbać, by oprogramowanie i sterowniki były zawsze aktualne – dzięki temu będzie można skorzystać z najnowszych łat zabezpieczeń.