Bezpieczeństwo lokat

Bezpieczeństwo lokat bankowych: jak banki chronią Twoje inwestycje i co warto wiedzieć o gwarancji depozytów?

Czy wiesz, co to takiego lokata bankowa? Jak działają lokaty i czy rzeczywiście są tak bezpieczne, jak się często uważa? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, na czym polega gwarancja depozytów.

Czym jest lokata bankowa?

Lokaty bankowe to bardzo popularne produkty bankowe, które pozwalają na oszczędzanie i stopniowe pomnażanie swoich środków. Powszechnie lokaty bankowe uważa się za bardzo bezpieczny i stabilny sposób gromadzenia kapitału – i trzeba uczciwie przyznać, że szczególnie w tych niepewnych czasach opinia ta jest jak najbardziej zgodna z prawdą. Czym właściwie jest lokata? Otóż to specyficzna umowa między użytkownikiem a instytucją finansową, na mocy której klient powierza owej instytucji określone środki na czas określony w umowie. Po zakończeniu trwania umowy bank lub firma pozabankowa zwraca pieniądze powiększone o wysokość odsetek. Pod tym względem lokata to zatem pewnego rodzaju odwrócona pożyczka – bo to bank lub firma pozabankowa pożycza od Ciebie pieniądze. Przez czas trwania umowy środki te mogą być inwestowane w dowolny sposób. W zdecydowanej większości lokat wcześniejsza wypłata środków wiąże się z utratą wypracowanych do tej pory odsetek.

Do Twojego wyboru są różnorodne lokaty, odsetki mogą być wypłacane np. miesięcznie, kwartalnie, rocznie lub po zakończeniu umowy. Częstotliwość naliczania odsetek określana jest jako kapitalizacja. Najważniejszym parametrem każdej lokaty jest jej oprocentowanie – może ono być zmienne lub stałe. To od wysokości oprocentowania w głównej mierze zależy to, ile możesz na danej lokacie zarobić. Wysokość oprocentowania określana jest w skali roku. Warto w tym miejscu wspomnieć o bezpieczeństwie lokaty – samo oprocentowanie z reguły jest dość niskie. Dzieje się tak jednak dlatego, że wypracowanie zysku jest pewne, o ile nie wypłacisz wcześniej środków z lokaty. Dlatego też lokaty polecane są osobom, które są cierpliwe i cenią sobie bezpieczne rozwiązania oszczędnościowe.

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Lokaty bankowe są bezpieczne także z innego powodu. Otóż zgodnie z polskim prawem banki komercyjne i spółdzielcze z polską licencją, które udzielają lokat, muszą przystąpić do systemu gwarantowania depozytów. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest finansowy z rocznych opłat płaconych przez… same banki. Czyli jeśli któryś z nich ogłosiłby upadłość, za to musiałyby zapłacić wszystkie pozostałe banki, poprzez wypłatę klientom gwarantowanych depozytów.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia ochronę oszczędności zgromadzonych zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa. Jeśli jeden z banków ogłosi bankructwo, możesz otrzymać maksymalny zwrot z funduszu o równowartości 100 000 euro. Co bardzo ważne, w przypadku lokaty liczony jest tu tak depozyt, jak i odsetki, które zostały naliczone do dnia wydania decyzji o upadłości. Oprócz lokat bankowych gwarancją objęte są też np. konta oszczędnościowe czy rachunki osobiste.

Czy na środki wypłacone z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego trzeba długo czekać? Otóż Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczyna swoje działania dopiero w momencie, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność wybranego banku. Sama procedura wypłat nie może trwać dłużej niż 20 dni, ale jednocześnie klienci upadłego banku mają aż 5 lat na odbiór swoich oszczędności. Miejsca i terminy, w których można zgłaszać się po odbiór środków finansowych, zazwyczaj podawane są w formie ogłoszeń prasowych. Jak zatem widać, lokaty bankowe to doskonały sposób na bezpieczne oszczędzanie.

Źródła:

  1. https://najlepszelokaty.pl/bezpieczenstwo-lokat-bankowych
  2. https://www.oprocentowanielokat.pl/bankowy-fundusz-gwarancyjny-czyli-bezpieczenstwo-do-100-tys-euro-25
  3. https://www.tanie-konto.pl/porady/czy-lokata-w-banku-jest-zawsze-bezpieczna/
  4. https://direct.money.pl/artykuly/porady/bezpieczenstwo-lokat-bankowych,192,0,992960
  5. https://www.bankier.pl/smart/stopy-procentowe-a-oprocentowanie-lokat-czy-warto-ulokowac-pieniadze-w-banku

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Leave a Comment